Antimonopolní úřad pozastavil tendr kraje na autobusové dopravce

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) předběžným opatřením pozastavil tendr Královéhradeckého kraje na autobusové dopravce za 5,6 miliardy korun bez DPH. Na úterý plánované otevírání obálek s nabídkami uchazečů kraj zrušil. Uvedla to mluvčí kraje Martina Götzová.

Zadávací podmínky tendru, který měl vybrat dopravce pro roky 2017 až 2026, kritizují autobusové odbory. Odboráři, kteří žádají zrušení soutěže, rozhodnutí úřadu přivítali.

„Mohu potvrdit, že jsme vydali v uvedené věci předběžné opatření, jímž bylo zastaveno celé zadávací řízení. Úřad má důvodné podezření, že zadávací podmínky nemusejí být stanoveny v souladu se zákonem o veřejných zakázkách a nabídky sestavené dle těchto podmínek tedy mohou být neporovnatelné,“ uvedl mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

Úřad podle něj sáhl k předběžnému opatření, aby se neotevřely obálky s nabídkami. „Ve věci probíhají v současné době dvě prvostupňová řízení,“ dodal Švanda.

Hejtmanství rozhodnutí ÚOHS překvapilo

Rozhodnutí ÚOHS podle mluvčí neobsahuje věcné odůvodnění, takže kraj v současné době neví, co k tomuto předběžnému opatření antimonopolní úřad vedlo. Rozhodnutím byl kraj překvapen.

„První stanovisko ÚOHS z konce února letošního roku říkalo, že náš tendr je v pořádku a může pokračovat. Před 14 dny nám zakázal podepsat smlouvu s případným vítězem, ale o zákazu otevřít obálky vůbec nebyla řeč.“ 

Karel Janeček

náměstek hejtmana pro dopravu za ČSSD

Novou situaci bude kraj analyzovat a bude také zjišťovat důvody rozhodnutí antimonopolního úřadu. Podrobnosti k dalšímu postupu chce hejtmanství zveřejnit v úterý.

Krajem dotovanou autobusovou dopravu zajišťuje 14 autobusových dopravců. Nejvíce pro kraj jezdí firmy Arriva Východní Čechy Chrudim, BusLine a CDS Náchod. V nynější soutěži je kraj rozdělen na osm oblastí. Teoreticky by tak dopravu mohlo zajišťovat až osm firem nebo také jen jedna.