Studenti středních zemědělských škol vyrazili na pole. Soutěžit v orbě

O nejlepší brázdu ve čtvrtek zabojovali naděje zemědělských oborů v Mašovicích na Znojemsku. Konal se tam čtrnáctý ročník soutěže v orbě pro žáky středních odborných škol. Jen z Jihomoravského kraje se zapojilo šest škol a nechyběli ani žáci ze Slovenska a Rakouska. Soutěž má mimo jiné přilákat nové zájemce o studium.

Video  Za volantem traktoru soutěžili studenti o nejlepší brázdu
video

Za volantem traktoru soutěžili studenti o nejlepší brázdu

Za volantem traktoru seděla Ludmila Daňová už několikrát, soutěž v orbě ale pro studentku třetího ročníku Střední odborné školy ve Znojmě představovala novou výzvu. Ludmila je jednou z šesti účastnic, které letos historicky poprvé doplnily jindy čistě mužský soutěžní kolektiv v Mašovicích.

„Trénovali jsme už od minulého pátku, pravidelně každý den. Všechno nám podrobně vysvětlili, jak to máme udělat, jak máme pluh seštelovat,“ vysvětlila studentka SOŠ Znojmo a s číslem čtyři na hrudi vyrazila na svoji první ostrou jízdu.

Jednotlivé výkony hodnotili na místě porotci; sledovali přímočarost brázd, celkové provedení a souběžnost. Do Mašovic se sjelo na třicet soutěžících. Podle pořadatelů je to jedna z cest, jak posílit zájem mladých o studium zemědělských oborů.

Přilákat žáky, kteří si vybírají střední školu

„Vůbec si nemůžu stěžovat na zájem studentů o obor opravář zemědělských strojů. Každý rok nabereme zhruba padesát žáků. U oboru agropodnikání nebo zahradník je to trochu horší. Každý rok otevřeme třídu, ale ta není samozřejmě úplně plná,“ uvedl ředitel SOŠ Znojmo Josef Brouček.

„Dnes děláme všechno proto, abychom absenci nějakým způsobem vykompenzovali. Nedílnou součástí je taky vtáhnout přicházející generaci, zejména ročníky, které se budou rozhodovat o své budoucnosti,“ doplnil předseda Regionální agrární komory Jihomoravského kraje Václav Hlaváček.

Ludmila Daňová už má o své budoucnosti představu. Chce se věnovat zvířatům a ochraně přírody, ale ani zemědělství se vyhýbat nebude. Soutěž v Mašovicích totiž ve své kategorii ovládla.