Ministerstvo kultury přispěje Muzeu Kampa na opravy děl po požáru

Ministerstvo kultury finančně pomůže Nadaci Jana a Medy Mládkových s restaurováním uměleckých děl zasažených zplodinami požáru. Nadace spravuje sbírku umístěnou v Muzeu Kampa, kde minulý týden hořelo v technické místnosti. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) v pondělí po prohlídce muzea řekl, že pomoc státu může být v jednotkách milionů korun. 

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Resort kultury pomůže Museu Kampa

Předseda správní rady nadace Jiří Pospíšil již dříve řekl, že škoda na objektu, kde hořelo, je přes deset milionů korun a škoda na dílech zasažených kouřem asi dva až tři miliony korun. Požár vypukl v technické místnosti, zplodiny se odsud dostaly i do výstavních prostor.

Žádné umělecké dílo při požáru nebylo zničeno, asi dvě třetiny děl ze sbírky nadace ale podle Pospíšila zasáhl toxický mazlavý kouř vzniklý hořením vzduchotechniky. Nyní jsou proto zakrytá fólií a připravená na převoz do restaurátorských dílen.

V pondělí Pospíšil připomněl, že muzeum je pojištěno, část škod tedy pojistka uhradí. Výpadek ze vstupného, které je významným zdrojem příjmů nadace, však bude trvat mnoho měsíců.

Video Brífink k možné pomoci ministerstva kultury muzeu Kampa
video

Brífink k možné pomoci ministerstva kultury muzeu Kampa

Zdroj: ČT24

Muzeum pomoc oceňuje 

Podle Pospíšila muzeum pokračuje v přípravách dalších výstav, které ze vstupného financuje, proto pomoc státu vítá. Není však první ani výjimečná, muzeum získává peníze z grantů a dotací ministerstvem kultury poskytovaných.

Muzeum Kampa by se po středečním požáru mohlo částečně otevřít do 14 dnů. Vyšší patra, kam se kouř dostal, ale budou zavřená nejméně půlrok. Bude také třeba díla kouřem zasažená restaurovat, podle Pospíšila se aktuálně provádějí rozbory toxického kouře, který je zasáhl.

„Ono to vypadá, že tady neshořel dům, ale ve skutečnosti bude práce velká. Když jsem se seznámil s tím, jak dopadla například výstava Jana Vojnara, tak tam je, myslím, obrovské množství práce,“ okomentoval Zaorálek. Jeho resort hodlá muzeu pomoci několika miliony korun.

Objekt budoucího muzea získala Praha od státu v roce 1997 a sběratelka Meda Mládková si Sovovy mlýny pronajala od města na 99 let. Sbírka obsahuje přes 220 obrazů a kreseb Františka Kupky, 16 soch Otto Gutfreunda a přes 1000 děl českých a slovenských výtvarníků z let 1965 až 1985. Svou sbírku před smrtí v roce 2002 věnoval nadaci Mládkových významný český básník, výtvarník a sběratel umění Jiří Kolář.