V kauze smluv s externisty na středočeském úřadě potvrdil soud bývalé vedoucí kanceláře hejtmanky podmínku

V případu pracovních smluv s externisty na středočeském krajském úřadě odvolací soud potvrdil Haně Mastrini, bývalé vedoucí kanceláře někdejší hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO), roční podmínku s odkladem na dva a půl roku. Snížil jí ale peněžitý trest o 10 tisíc na 140 tisíc korun. Externisté podle policie odpracovali méně hodin, než za kolik dostali zaplaceno, Mastrini podle verdiktu výkazy práce podepisovala. Odsouzená už v minulosti pochybení odmítla.

Oproti rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 5 odvolací soud rozhodl, že u několika smluv dvou zaměstnanců Mastrini povinnost neporušila. „Bylo zjištěno, že tito zaměstnanci odpracovali více hodin, než bylo formálně uvedeno v přehledech,“ uvedla soudkyně pražského městského soudu Kateřina Radkovská.

V těchto bodech ženu proto odvolací senát obžaloby zprostil. Protože se tak snížila výše škody, snížil soud ženě uložený peněžitý trest. Obžaloba tvrdila, že Mastrini kraji způsobila od března 2018 do května 2020 škodu 1,5 milionu korun. Podle pravomocného verdiktu by mu měla nahradit zhruba 1,3 milionu korun. Za porušení povinnosti při správě cizího majetku ženě hrozilo až pětileté vězení.

Úřednice pochybení odmítá

Mastrini s obžalobou nesouhlasila. Podle serveru Seznam Zprávy v květnu u soudu uvedla, že neměla povinnost výkazy kontrolovat, převzala praxi, která byla na úřadě před ní. Její obhájce v odvolání namítal mimo jiné to, že se obvodní soud nezabýval celou situací, která na pracovišti panovala, dostatečně podle něj také nezjistil, zda úřadu vznikla škoda. Žádal, aby odvolací senát rozsudek zrušil a případ vrátil obvodnímu soudu k novému projednání.
Po jednání advokát řekl, že zváží podání dovolání k Nejvyššímu soudu. „My máme za to, že jednáním paní Mastrini žádná škoda nevznikla. A pokud škoda nevznikla, tak ani nemohl být spáchán trestný čin,“ řekl obhájce.

Krajský úřad podle dřívějších informací vyplácel externistům v době, kdy byla hejtmankou Pokorná Jermanová, údajně pět milionů korun ročně. Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahovali na úřadě na konci června 2019. Hejtmanství částky vyplácené externistům odůvodnilo tím, že odešli klíčoví zaměstnanci a chyběly pracovní síly.

Stíhání dalšího člověka soud podmíněně zastavil

Obvodní soud v červenci v rozsudku upozornil, že předmětem trestního stíhání Mastrini nebylo uzavírání dohod s externisty, ani kvalita práce odvedená dohodáři, ale to, že došlo k proplacení práce, která nebyla odvedena.

V souvislosti s poradenskými smlouvami na středočeském krajském úřadě čelil podle médií obžalobě také někdejší blízký spolupracovník Pokorné Jermanové Roman Šubert. Obžalován byl z porušení povinnosti při správě cizího majetku, podle vyšetřovatelů způsobil škodu za téměř půl milionu korun. Radkovská řekla, že jeho stíhání soud podmíněně zastavil, rozhodnutí je již pravomocné.