Zastupitelé Hradce Králové zvolili primátorkou města Springerovou

Primátorkou stotisícového Hradce Králové zastupitelé zvolili prorektorku Univerzity Hradec Králové a předsedkyni Hradeckého demokratického klubu Pavlínu Springerovou. Stala se první ženou v čele města v jeho historii. V tajné volbě jí dalo hlas dvacet ze třiceti čtyř přítomných zastupitelů. Koaliční smlouvu představitelé stran podepsali v pondělí. Opozice se pokusila nečekaně navrhnout dosavadního primátora Alexandra Hrabálka z koaliční ODS, který ale nebyl přítomen, nemohl nominaci přijmout, a tedy nemohl ani být volen. Naopak se podle předchozích dohod stal jedním z radních.

Springerová se bude opírat o pětikoalici složenou z koalice Hradeckého demokratického klubu (HDK) a TOP 09, ODS, Pirátů, hnutí Rozvíjíme Hradec a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. Pětikoalice má v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu většinu jednadvacet křesel. ANO, které volby ve městě vyhrálo, bude spolu s SPD v opozici.

ANO na pozici primátora navrhlo dosavadního primátora Alexandra Hrabálka (ODS), aniž by mělo jeho souhlas s nominací. Hrabálek se k nominaci nemohl vyjádřit, protože byl z jednání omluven. Bez souhlasu navrženého není podle volebního řádu možné o něm hlasovat. Jedinou reálnou kandidátkou tak byla Springerová.

Alexandr Hrabálek byl navíc jedním z koaličních kandidátů do rady, kam byl také v souladu se smlouvou zvolen. Nově bude však jen „řadovým“ radním spolu s Arnoštem Urbanem (HDK), dalším exprimátorem Oldřichem Vlasákem (ODS), Alešem Dohnalem (Piráti) a senátorem Janem Holáskem (Rozvíjíme Hradec). Nominace Hrabálka a Vlasáka vzbudila mezi zastupiteli největší ohlas, oba získali po třiceti hlasech, což bylo nejvíce ze všech členů nové rady.

Ve vedení doplní primátorku Springerovou pětice náměstků – všichni včetně primátorky budou uvolněnými členy rady. Oproti předchozímu období je náměstků více, dosud měl Hradec Králové formálně čtyři, fakticky ale jen tři náměstky, protože po loňské koaliční krizi měl gesci čtvrtého náměstka pro školství a sociální věci od jara 2021 na starosti primátor Hrabálek.

Prvním náměstkem je nově Miroslav Hloušek (ODS), který bude mít na starosti ekonomiku, rozpočet, městské organizace, sport a dopravu. Lukáš Řádek (TOP 09) bude řídit investice a rozvoj, dotace a energetiku a Adam Záruba (Změna pro Hradec) územní plán, urbanismus a architekturu, památkovou péči a životní prostředí. Pavel Vrbický (Piráti) bude řídit sociální věci, bytovou politiku, IT a digitalizaci a majetek a Ilona Dvořáková (Rozvíjíme Hradec) kulturu a cestovní ruch.

Uzavření dohody vázlo

Koaliční smlouvu v Hradci Králové představitelé stran podepsali v pondělí po více než sedmi týdnech od voleb. Uzavření dohody vázlo na podobě gescí a jejich rozdělení mezi strany.

Hradec Králové je předposledním z dvaceti sedmi statutárních měst, kde si zastupitelé volili nové vedení radnice. Posledním městem, kde dosud koalice nevznikla a nové vedení není, je Praha.

Jednání hradeckých zastupitelů je druhou částí ustavujícího zasedání zastupitelstva, které se konalo 24. října a strany na něm nikoho do vedení města nezvolily. Na druhou část ustavujícího zasedání zastupitelů navazuje první řádné zasedání zastupitelstva.

Před čtyřmi lety vytvořily koalici ANO, ODS a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. Po odchodu Změny a Zelených se koalice na podzim 2020 rozpadla a nová nevznikla. Město až dosud řídili představitelé ANO a ODS.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Hasiči zabránili šíření požáru lesa v Českém Švýcarsku, pod kontrolou ho nemají

Hasičům se v noci podařilo zabránit šíření požáru v národním parku České Švýcarsko, pod kontrolou ho ale nemají. V neděli bude zasahovat na pět set mužů, sedm vrtulníků a další speciální technika. Od sobotního odpoledne hoří u Rynartic, části obce Jetřichovice. Podle mluvčího HZS Ústeckého kraje Tomáše Kalvody oheň zasáhl plochu o rozloze okolo jednoho kilometru čtverečního. Platí zvláštní stupeň poplachu, což znamená, že hasiči mohou povolat jednotky odkudkoli.
06:38Aktualizovánopřed 9 mminutami

Stavebních surovin ubývá. O rozšíření těžby usilují firmy napříč Českem

Těžaři chtějí rozšířit lom na štěrkopísek ve Vejprnicích u Plzně. Okolní obce jsou proti a obávají se zvýšené dopravy. Stavebního materiálu ale začíná být nedostatek. Štěrkopísek je jednou ze surovin, kvůli nimž loni v říjnu vznikl vládní seznam ložisek strategického významu. O otevření dalších lomů na suroviny pro stavby v těchto měsících usilují těžaři napříč Českem. Stěžují si ale na zdlouhavé povolovací procesy.
před 22 mminutami

V Českém Švýcarsku hoří les, oheň zasáhl přibližně sto hektarů

Hasiči od sobotního odpoledne zasahují v Rynarticích v národním parku České Švýcarsko u požáru lesa. Podle podvečerních informací ČT hoří plocha odhadem o velikosti kilometru čtverečního, tedy sta hektarů, což následně na síti X a pro ČT24 potvrdili i hasiči. První odhady hovořily o deseti hektarech. Agentura ČTK odpoledne uváděla i 900 hektarů. Vyhlášen byl zvláštní stupeň poplachu, s hašením z výšky pomáhají i vrtulníky, informoval před 18. hodinou mluvčí hasičů Tomáš Kalvoda. V okolí požáru platí bezletová zóna. Lesní požár hasiče zaměstnal také u Šašovic blízko Želetavy na Třebíčsku nebo u Kryštofova údolí na Liberecku.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Policisté nasadili první mobilní hlukoměr, odhaluje „řvoucí“ výfuky

Jako první v Česku využívají policisté z Olomouckého kraje mobilní hlukoměr. Ten jim bude sloužit pro kontrolu upravených výfuků motorek nebo aut. Na hluk – především v okolí Červenohorského sedla – si roky stěžují tamní obyvatelé i turisté.
před 14 hhodinami

Politické spektrum: Švýcarská demokracie, VÝZVA 2025, Klub angažovaných nestraníků

Česká televize pořádá před komunálními volbami sérii debat se zástupci politických uskupení, která nejsou zastoupena ve sněmovně. Pozvání do Politického spektra v sobotu 2. května přijali Tomáš Raždík (Švýcarská demokracie), Karolína Kubisková (VÝZVA 2025) a František Laudát (Klub angažovaných nestraníků). Debatu moderoval Bohumil Klepetko.
před 16 hhodinami

Sucho zvyšuje riziko požárů v části Česka, výstraha ČHMÚ platí celý víkend

Kvůli dlouhodobému suchu a současnému teplu hrozí zejména v pásu od Ústeckého kraje po jižní Moravu vznik a šíření požárů. Počátkem pracovního týdne bude pršet a nebezpečí požárů by se mělo snížit, plyne ze sobotní výstrahy zveřejněné na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Praze zároveň platí v souvislosti s touto výstrahou zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Šéfové městských policií se bojí odlivu strážníků do jiných sborů. Kvůli platům

Nástupní plat padesát tisíc korun slibuje vláda ve svém programovém prohlášení policistům, celníkům, hasičům, vojákům i příslušníkům vězeňské služby. Šéfové městských policií se ale bojí, že kvůli tomu přijdou o své lidi a budou mít problém s náborem. Peněz jim totiž mohou nabídnout výrazně méně. Svaz obecních a městských policií připravil návrh nového zákona o obecní policii a teď bude čekat na připomínky – třeba ministerstva vnitra. Radnic, které chtějí městskou policii, přitom přibývá.
včera v 07:30

Majálesy, průvody i politické akce. Lidé v Česku slaví První máj

Lidé v Česku v pátek slaví Svátek práce. Prvomájovou oslavu tradičně využili k setkání s občany zástupci politických stran. V Praze se uskutečnil také anarchistický piknik a městem prošla protifašistická demonstrace. V ulicích metropole byli přítomni i její odpůrci. Na mnoha místech v zemi se konají také majálesy, jízdy historických vlaků nebo bicyklů a slavnosti s filmovými či divadelními představeními a aktivitami pro děti.
1. 5. 2026Aktualizováno1. 5. 2026
Načítání...