Ve Zlíně podepsalo koaliční smlouvu ANO s trojblokem ODS, lidovců a Pirátů

Ve Zlíně podepsali zástupci vítězného ANO a trojbloku ODS, lidovců a Pirátů koaliční smlouvu. Primátorem by měl být i nadále Jiří Korec, který byl lídrem ANO a město vedl v končícím volebním období.

Rada města bude i nadále jedenáctičlenná, ANO v ní bude mít většinu šesti hlasů. Tři zástupce bude mít ODS, po jednom lidovci a Piráti.

ANO bude mít primátora, tři náměstky, z toho dva uvolněné, a dva radní, jeden bude uvolněný a druhý neuvolněný. Za ODS budou dva uvolnění náměstci primátora a jeden neuvolněný radní. Lidovci obsadí křeslo neuvolněného náměstka, Piráti budou mít uvolněného radního.

Velké projekty v dopravě

Uvolněných pozic v radě bude sedm, což je o dvě více než v končícím volebním období. Přibude jeden uvolněný náměstek a jeden uvolněný radní. Podle Korce to bude znamenat náklady vyšší o sto dvacet tisíc korun měsíčně. „Jsme si toho vědomi, ale stojíme si za tím,“ uvedl Korec, podle kterého budou prioritami doprava a bydlení.

„V dopravě se řeší obchvat Zálešné, pravobřežní komunikace, Prštenská příčka, koordinace dopravního terminálu a další významné věci. Potřebujeme člověka, který se tomu bude plnohodnotně věnovat,“ řekl Korec. Náměstek Michal Čížek (ANO) se bude zabývat velkými investičními projekty v dopravě a radní Václav Kovář (ANO) bude mít na starosti provozní část, jako jsou opravy komunikací a chodníků.

Zastavení vylidňování

V bydlení bude mít náměstek Pavel Brada (ANO) na starosti prostorové a územní plánování, architekturu a přípravu rozvojových ploch, radní Jiří Robenek (Piráti) správu bytů i novou zástavbu. „Je důležité, aby nové bydlení bylo cenově dostupné, potřebujeme tady udržet absolventy vysoké školy, aby neodcházeli do větších měst. Byť je nyní situace ekonomicky náročná, prostor k výstavbě je,“ řekl Robenek.

„Chceme navyšovat počet obyvatel, máme ambici zastavit vylidňování a potřebujeme mít plnohodnotné zastoupení v radě v gescích, které k tomu mohou přispět,“ vysvětlil Korec. Také Miroslav Chalánek (ODS), který by měl být náměstkem primátora odpovědným za ekonomiku a energie, navýšení počtu uvolněných členů rady hájí. „Náklady se zvýší, ale neberu to jako náklad, ale jako investici,“ uvedl Chalánek.

Neuvolněnou náměstkyní primátora bude Jana Bazelová (ANO), která bude mít na starosti mládež, tělovýchovu a sport či spolupráci s komisemi místních částí, spolupracovat s ní bude neuvolněný radní Tomáš Krajíček (ANO). Uvolněnou náměstkyní pro školství, kulturu a památkovou péči bude Martina Hladíková (ODS), jako neuvolněný bude vykonávat funkci člena rady Pavel Konečný (ODS), který bude spolupracovat s neuvolněným náměstkem Vojtěchem Volfem (KDU-ČSL) v oblasti sociálních věcí a péče o zdravotně postižené. Volf bude mít na starosti i životní prostředí a zemědělství.

ANO bylo s ODS, lidovci a Piráty v koalici i v posledních čtyřech letech, členem koalice byli také Starostové a nezávislí (STAN). V letošních volbách však STAN získali jen tři mandáty, před čtyřmi lety jich měli devět. Po volbách jednalo ANO a trojblok i s hnutím Zlín 21, které skončilo druhé, a se STAN, nakonec se podle Korce rozhodlo, že 27 zastupitelů je dostatečných a zvítězila varianta ANO s trojblokem.

Lídr ODS Goláň v radě nebude

Hnutí ANO získalo ve Zlíně čtrnáct mandátů, což je o pět více než před čtyřmi lety. Výrazně posílila také ODS, má sedm mandátů, v minulých volbách získala tři. „Je to významný okamžik pro ODS, po dvanácti letech se plnohodnotně vracíme na posty, které nám umožňují aktivně vstupovat do řízení města. Je to pro nás nová etapa,“ řekl Chalánek, který chce ve městě dokončit velké projekty či dopravní stavby.

Lídrem ODS byl senátor Tomáš Goláň, v radě města však nebude. „Věřili jsme, že situace je taková, že můžeme sáhnout i po primátorovi, na to jsme zaměřili kampaň. Ambice, se kterou do toho pan Goláň šel, se nenaplnila. Jak pokračovalo vyjednávání a seznamoval se s místními poměry, v určité chvíli řekl, že ambici pracovat v radě nemá,“ vysvětlil Chalánek. Goláň však bude zastupitelem. Lidovci s podporou TOP 09 a Piráti mají po třech mandátech. V opozici bude Hnutí Zlín 21, které získalo sedm křesel, čtyři mandáty má SPD, STAN tři.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

VideoNová pražská nemocnice má vzniknout v Letňanech či Vysočanech

Vládní zmocněnec pro výstavbu nové pražské nemocnice Pavel Scholz chce mít do roka hotový investiční záměr projektu. Stát nyní vybírá vhodné pozemky, mezi zvažovanými lokalitami jsou Letňany a Vysočany. Nové zařízení má v budoucnu převzít akutní péči od tří stávajících zdravotnických zařízení, v jejichž areálech by tak vznikly kapacity pro následnou a dlouhodobou péči.
před 8 hhodinami

Zbrojovka po požáru v Pardubicích očekává škody ve stamilionech

Zbrojařská společnost LPP Holding předpokládá, že škody po pátečním požáru v její hale a administrativní budově v Pardubicích budou ve stamilionech korun. Televizi Nova to v neděli řekla a ČTK potvrdila mluvčí firmy Martina Tauberová. Policie požár prověřuje pro podezření na teroristický útok. Pracuje se čtyřmi verzemi vzniku požáru, u všech s podezřením na úmyslné zavinění. Ohledání místa ukončili policisté v neděli ráno.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Za bezpečnost odpovídá i stát, tepal Červíček výrok Babiše. Vondráček se premiéra zastal

Nedělní debata moderovaná Martinem Řezníčkem se věnovala především požáru haly LPP Holdingu v Pardubicích. Senátor a bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS) kritizoval výrok premiéra Andreje Babiše (ANO), podle něhož si mají firmy zajišťovat bezpečnost především samy, zatímco předseda sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO) premiéra hájil a mluvil o nutnosti spolupráce. Šéf Pirátů Zdeněk Hřib označil Babišův výrok za nehorázný. Vládní zmocněnec Filip Turek (za Motoristy) odmítl, že by kabinet v oblasti bezpečnosti něco zásadního zanedbal. Hosté diskuse se věnovali také tomu, kdo má Česko zastupovat na červnovém summitu NATO.
včeraAktualizovánovčera v 16:38

VideoHosté Nedělní debaty mluvili o demokracii a občanské společnosti

Na sobotní demonstraci Milionu chvilek proti určitým krokům vlády se dle organizátorů v Praze na Letné sešly statisíce lidí. Podle předsedy spolku Mikuláše Mináře je to signál pro vládu, ale i zpráva pro opozici. Občany vybídl, aby podporovali politické strany nebo do nich i vstoupili. „Každý si musí najít svůj způsob občanské iniciativy,“ míní Minář. Bývalý novinář a politik Vladimír Mlynář se proti rétorice Milionu chvilek vymezil. „Nemám pocit, že je unášen stát,“ podotkl Mlynář s tím, že ačkoli se mu řada vládních kroků nelíbí, „důvod jít demonstrovat neviděl“. Ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek s Mlynářem souhlasí v tom, že podstata demokracie ohrožena není, demonstraci však vnímá jako kultivovaný dialog s vládou. „S oponentem se má hledat kompromis,“ myslí si Pánek. Nedělní debatu ČT moderoval Martin Řezníček.
včera v 15:52

Dotace na zadržování vody v krajině se tenčí, resort chce do budoucna víc peněz

Dotace na revitalizace toků a budování tůní se tenčí. Jde o poslední peníze na opatření, jak udržet vodu v krajině. Možnost žádat o podporu skončí v červnu. A nejde jen o ně. Ministerstvo životního prostředí už také rozdělilo víc než tři čtvrtiny prostředků, které má z unijních fondů k dispozici.
včera v 13:42

VideoNa demonstraci do Prahy dorazili lidé z celé republiky

Na sobotní demonstraci na pražské Letné dorazili lidé z celé republiky a napříč generacemi. Do metropole přijeli vyjádřit nesouhlas s vývojem posledních týdnů i obavy o budoucnost země, bezpečnost nebo postavení médií. Kvůli akci policie usměrňovala dopravu a dopravní podnik zavedl mimořádnou tramvajovou linku.
21. 3. 2026

Na pražské Letné lidé protestovali hlavně proti krokům Babišovy vlády

Na Letné v Praze se v sobotu odpoledne konalo shromáždění nazvané Nenecháme si ukrást budoucnost. Akce chtěla podle předsedy iniciativy Milion chvilek Mikuláše Mináře upozornit na nebezpečí eroze demokracie, oligarchizace společnosti a na kroky vlády Andreje Babiše (ANO), které k nim dle něj směřují. Organizátoři očekávali na akci statisícovou účast, ke shromážděným lidem promluvila kromě Mináře i řada dalších řečníků. Protest trval nakonec přibližně dvě a půl hodiny.
21. 3. 2026Aktualizováno21. 3. 2026

Zbrojovka odmítla slova Babiše, že objekt v Pardubicích neměla dost zabezpečený

Zbrojařská společnost LPP Holding, jejíž areál v Pardubicích v pátek zapálili zatím neznámí pachatelé, odmítla dřívější tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO), že příslušný objekt nebyl dostatečně zabezpečený. Areál byl chráněn standardními i nadstandardními bezpečnostními prvky v souladu s platnou legislativou, sdělila v sobotu v podvečer mluvčí holdingu Martina Tauberová.
21. 3. 2026Aktualizováno21. 3. 2026
Načítání...