Další referendum ve Velkém Beranově? Doprava k novým skladům prý už není problém

Ve Velkém Beranově na Jihlavsku proběhne zřejmě další místní referendum o zvažované stavbě logistického centra společnosti Penny Market. Před třemi lety lidé v referendu vznik centra odmítli, jeho přípravný výbor tehdy mimo jiné uvedl, že by stoupla hustota dopravy. Od té doby se situace změnila, obec už má silniční obchvat, uvedl starosta Milan Pulicar (nestr.). Firma obci nově slibuje až osm milionů korun a zhruba 200 pracovních míst.

Referendum ve Velkém Beranově (2018)
Zdroj: ČTK Autor: Luboš Pavlíček

„Jeden z bodů, že bude obec zatížená nějakým způsobem dopravou, padl,“ řekl starosta. Dodal, že firma nabízí práci místním lidem. Podmínky se podle něj změnily i tím, že okolní lesy jsou hodně vytěžené kvůli kůrovcové kalamitě. „Když jsme tu nabídku dostali, musíme se tím zabývat,“ řekl.

O možnostech spolupráce s firmou zatím jedná pracovní skupina, na jejímž vytvoření se dohodlo obecní zastupitelstvo. Zastupitelé budou také jednat o vyhlášení nového místního referenda, podle starosty ho pravděpodobně budou chtít spojit s podzimními volbami do sněmovny.  

Silniční obchvat má Velký Beranov od loňského podzimu. Předtím obcí se skoro 1300 obyvateli projížděla auta mezi Jihlavou a Žďárem nad Sázavou, i k nájezdu na dálnici D1. Lokalita zvažovaná pro logistické centrum je podle starosty za obchvatem, směrem k dálnici.

Neviditelné logistické centrum?

Firma Penny Market, která se zabývá maloobchodním prodejem potravin, poslala radě obce otevřený dopis s nabídkou obnovení diskuse o případném vzniku logistického centra letos v lednu. Uvedla v něm, že z obce by byl z centra vidět zpravidla jen ochranný val se stromy za obchvatem. Kromě jednorázového příspěvku argumentuje i tím, že by Velkému Beranovu stoupl příjem díky dani z nemovitostí.

V roce 2018 rozhodl o konání referenda v termínu komunálních voleb krajský soud. Obecní zastupitelstvo návrh přípravného výboru nepřijalo. Odpůrci logistického centra tehdy uváděli, že by stavba vedla k úbytku orné půdy, zatížila dopravu a životní prostředí v obci a ovlivnila její vzhled. Proti výstavbě hlasovalo 417 obyvatel, tedy 62,5 procenta z 667 platných hlasů. Volební účast byla 64 procent.