V Dole Darkov přibylo 17 nakažených, obce na Karvinsku musí dezinfikovat veřejná místa

3 minuty
Události: Obce na Karvinsku kvůli Darkovu dezinfikují
Zdroj: ČT24

V Dole Darkov společnosti OKD hygienici ke čtvrtku evidují 319 nakažených, od středy tedy přibylo 17 nemocných. Kvůli lokálnímu ohnisku hygienici nařídili dezinfekci veřejných prostranství v městech a obcích na Karvinsku.

Počet pozitivních zaměstnanců dolu stoupl na 221, tedy o čtyři více než ve středu, mezi nimi je rovněž jedenáct pendlerů. Pozitivní výsledek vyšetření hygienici potvrdili také u 93 rodinných příslušníků, což znamená nárůst o 13 lidí, a rovněž u pěti jiných pracovníků.

„Krajská hygienická stanice stanovila protiepidemická opatření pro všechna pracoviště OKD s ohledem na aktuální vývoj epidemiologické situace. Kontroly jsou prováděny postupně na všech provozech OKD se zaměřením na provádění preventivní desinfekce a kontrolu opatření, která mají za cíl zabránit kontaktu mezi jednotlivými směnami,“ informují hygienici.

Mluvčí těžební společnosti Naďa Chattová potvrzuje, že se zpřísněná opatření rozšiřují z Darkova na další doly. Horníci se například nebudou přesouvat na jiná pracoviště ani se potkávat na směnách. Firma bude kontrolovat negativní testy pendlerů. „Na všech lokalitách budou instalovány termokamery na měření teploty,“ líčí Chattová.

Města a obce musí dezinfikovat

Krajští hygienici kvůli ohnisku v Dole Darkov nařídili městům a obcích na Karvinsku, aby dezinfikovaly veřejná prostranství a místa, kde bývá více lidí. Okresní město to podle magistrátu dělá už od března. Čistí například zastávky MHD, lavičky či sportoviště.

„Dezinfekci pro město dělají Technické služby Karviná, které mají dostatek dezinfekčních prostředků. Četnost dezinfekce nemusíme zvyšovat, jelikož ji provádíme častěji, než doporučuje výrobce dezinfekčních prostředků,“ komentuje mluvčí magistrátu Lukáš Hudeček.

Podobně je na tom Havířov, kde se veřejná prostranství dezinfikují čističi s virucidním účinkem od dubna. „Speciálním očištěním prochází například zastávky MHD, lavičky, kontejnerová stanoviště, vstupy a okolí zdravotních středisek, domovů pro seniory, magistrát a tak dále,“ popisuje mluvčí radnice Michaela Adamcová a doplňuje, že kvůli nařízení hygieniků začne město dezinfikovat také sportoviště a dětská hřiště.

Podle mluvčí Českého Těšína Marcely Hladké kvůli novým nařízením zasedl ve městě krizový štáb. Schválil vydezinfikování všech 49 čekáren na autobusových zastávkách i dalších prostor, jako jsou vstupy do městských provozoven, hřiště či lavičky. „Město navýší částku určenou pro tyto účely mimořádně o dalších 300 tisíc korun,“ uvádí Hladká.

Starostu Orlové Miroslava Chlubnu opatření hygieniků udivilo. „Vzhledem k nevyhlášení stavu nebezpečí se může zpozdit provedení tohoto opatření, neboť musíme postupovat podle platné legislativy a směrnic. Jde hlavně o výši ceny, za kterou budeme zajišťovat povrchovou dezinfekci prakticky po celém městě,“ vysvětluje.

„Dezinfekci veřejných ploch budeme provádět pravidelně tak jako dosud. Uvítali bychom, kdyby chytré testování bylo rychlejší a pružnější a netrvalo týden, než se potenciálně nakažený člověk dočká otestování a výsledku,“ konstatuje mluvčí Bohumína Lucie Balcarová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Jedna z dívek, jež se topily ve Vltavě, zemřela

Jedna ze dvou dívek, které se v sobotu večer topily ve Vltavě v Českých Budějovicích, zemřela. Druhá zůstává na jednotce intenzivní péče. Uvedl to mluvčí jihočeské policie Miroslav Šupík. K tonoucím dívkám vyráželi záchranáři a policisté v sobotu po sedmé hodině večer. Policie tragédii vyšetřuje pro podezření na usmrcení z nedbalosti. Záchranáři na místě ošetřili i lehce zraněné policisty, kteří při příjezdu k události havarovali se služebním autem.
09:57Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Lidé ve Starosedlském Hrádku v referendu odmítli stavbu větrných elektráren

Lidé ve Starosedlském Hrádku na Příbramsku v sobotním referendu odmítli umístění větrných elektráren na území obce. Proti výstavbě se vyslovilo 71 z 83 hlasujících, jedenáct s ní souhlasilo a jeden hlas nebyl platný. Referenda se zúčastnilo 68,6 procenta z celkového počtu 121 voličů. Je tak platné a jeho výsledky závazné, vyplývá z informací na webu obce. Podle starosty Rudolfa Šimka (nez.) to znamená, že záměr se v obci neuskuteční.
09:04Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Dvě dívky se topily v Českých Budějovicích

Dvě dívky se v sobotu topily ve Vltavě v Českých Budějovicích. Zachraňovali je kolemjdoucí a policisté. Jedna z dívek je ve velmi vážném stavu. Novináře o tom informoval mluvčí jihočeské policie Miroslav Šupík.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Hudba byla stoleté Miladě Tomkové vždy útěchou

Snacha sokolského odbojáře Norberta Tomka, stoletá Milada Tomková, vzpomíná na druhou světovou válku, bombardování Brna a popisuje i tragické rodinné osudy. Přibližuje také, jak jí v těžkých časech pomáhala hudba. Hrála na klavír a zpívala ve sboru moravských učitelek, který vedl skladatel Břetislav Bakala. Po roce 1989, kdy se jí otevřel svět, mohla navštívit v Paříži bratrance, malíře Frantu.
včera v 16:45

Na Vysočině a severu Čech se čeká od neděle silný vítr

Vysočinu, část Pardubického kraje a sever Čech zasáhne od nedělního poledne silný jihovýchodní vítr, který může v nárazech dosahovat rychlosti až osmdesát kilometrů za hodinu, uvedl ve výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle něj vítr zeslábne až v noci na úterý.
včeraAktualizovánovčera v 13:27

Případů pití alkoholu na veřejnosti v Praze ubylo

Pražští strážníci minulý rok evidovali přes 18,5 tisíce přestupků v souvislosti s pitím alkoholu na veřejnosti. Meziročně jich řešili o čtyři tisíce méně. Udělili i méně pokut, za které vybrali meziročně o 400 tisíc korun méně. České televizi informace poskytla mluvčí Městské policie Praha Irena Seifertová. Vyhláška zakazující konzumaci alkoholu na veřejnosti platí v hlavním městě od července 2022, nejvíce se porušuje v Praze 1.
včera v 08:00

Pěstounů přibývá, pomohly náborové kampaně

Kampaně na podporu pěstounství přinášejí výsledky. Za poslední rok přibylo podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí zhruba sto přechodných pěstounských rodin. Například v Plzeňském kraji jich bylo loni třikrát víc než v předchozích letech. Krajská kampaň Pěstuj budoucnost ale necílí jen na zvýšení počtu pěstounů. Chce vyvracet některé ve společnosti zažité mýty a upozornit na to, že pěstounem může být každý.
včera v 07:00

Slibované čínské lázně u Pasohlávek stojí stále jen na papíře

Zatímco budova krajského Sanatoria Pálava v Pasohlávkách na Brněnsku je po zhruba dvou letech prací téměř hotová, na blízkém pozemku určeném pro stavbu lázeňského komplexu se nic neděje. Česko-čínskou firmu RiseSun, která tam má lázně vybudovat, nejspíš čeká pokuta. V roce 2019, kdy od kraje pozemky kupovala, se totiž zavázala dokončit lázeňský areál do sedmi let.
16. 1. 2026
Načítání...