Vylidňují „velcí kluci z Prahy“ Špindlerův Mlýn? Investoři lační po stavbě bytů, radnice jim brání

Krkonošské středisko Špindlerův Mlýn je lukrativní adresa, zájem investorů o výstavbu nových bytů je enormní. Dokonce se kvůli nim i v některých případech jde za hranu zákona. Ale radnice se novým bytům brání, zůstávají totiž prázdné a třeba kvůli nim mizí i lůžka v hotelích.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Investoři usilují o výstavbu bytů ve Špindlerově Mlýně. Radnice to odmítá

Nedávný případ odsouzeného Petra Kubce, který jako vedoucí stavebního úřadu nezákonně schválil firmě Hawk Real stavbu apartmánových domů, ukázal mimo jiné na veliký zájem o lukrativní výstavbu ve Špindlerově Mlýně. Byty prodala firma se ziskem přes 40 milionů korun. Bývalý úředník dostal od soudu zatím nepravomocně tříletou podmínku a pokutu sto tisíc korun.

Dva nyní propojené apartmánové domy s osmi byty, dvěma podzemními a třemi nadzemními podlažími byly postaveny před několika lety naproti Medvědínu. Jsou na místě, kde bylo podle územního plánu možné stavět pouze rodinné domy se třemi byty a maximálně jedním podzemním a dvěma nadzemními podlažími. Rodinné domy mají mít maximálně 150 metrů čtverečních, nové objekty mají přes 280 metrů čtverečních.

Jenže investoři využívají i jiné kličky, kterým již zabránit nelze. „Bohužel díra v zákoně umožňuje developerům předělávat hotely na byty, samozřejmě jsou to pro ně rychlé peníze. Chápu je, ale na druhou stranu se zastávám Špindlerova Mlýna,“ říká bývalý zastupitel a nynější podnikatel v cestovním ruchu Martin Jandura.

Samotná obec se výstavbě nových apartmánů brání. V územním plánu stavbu nových bytových domů prakticky nedovoluje. A starosta Špindlerova Mlýna Vladimír Staruch (nestr.) doufá, že to tak zůstane i v budoucnu. „Věřím tomu, že zastupitelstvo bude do budoucna natolik rozumné, že nebude změny územního plánu povolovat,“ říká starosta.

Ve Špindlerově Mlýně žije 1100 lidí, je tam ale 15 tisíc lůžek. Řada z nich v nových bytech, kam majitelé jezdí jen na několik dní v roce. Až dva tisíce lůžek v hotelích kvůli tomu zmizelo. Mimo zimní a letní sezonu zůstává někdy město doslova poloprázdné.

Mrtvé město

Vlastníci bytů přitom kromě daně obci nic nepřináší, na provoz nepřispívají. Radnice pak jen s obtížemi zajišťuje správu veřejných prostor – údržbu cest, úklid sněhu, osvětlení.

Podle Jandury se hoteliéři snaží o maximální vytíženost svých ubytovacích kapacit, naproti tomu byty majitelů, kteří v obci nežijí, bývají často prázdné. „Nevěřím tomu, že velcí kluci z Prahy pronajmou své luxusní byty za 20 milionů například Jürgenovi z Drážďan za pár euro. Špindlerův Mlýn by opravdu mohl být v jednu dobu mrtvým městem,“ obává se Jandura.

Současná radnice ujišťuje, že investoři stavbu nových bytů neprosadí. Aby ale spolu s nějakým ochotným úředníkem obešli zákon, jako se to stalo v případě domů proti Medvědínu, tomu může bránit jen těžko.