Turisté kvůli kůrovci bloudí přírodou. S vykácenými stromy mizí turistické značky

Kůrovec prodražuje Klubu českých turistů (KČT) jarní obnovu turistických i cyklistických značek. Kvůli holosečím stromů napadených škůdcem totiž značkaři leckde nemohou značky jednoduše namalovat a musí používat kolíky a plechové značky. Ty jsou ale mnohem dražší. Problém se týká silně poškozeného Moravskoslezského a Olomouckého kraje, ale i Vysočiny.

Turistická značka
Zdroj: ČTK Autor: Drahoslav Ramík

Roční náklady na opravy nebo budování turistických tras v celém Česku dosahují asi patnácti milionů korun. Kůrovec však může rozpočet prudce zvýšit – v regionech postižených kůrovcem může částka narůst až o stovky tisíc.

„Hrubý odhad zvýšení nákladů na značení kvůli kůrovci například na Bruntálsku je asi dvě stě až tři sta tisíc korun, na tisíc kilometrů tras,“ uvedl předseda Rady značení KČT Pavel Přílepek. I v Jeseníkách nebo Beskydech s problémy způsobenými kůrovcem počítají, přesné odhady ale ještě nemají.

„Uvidíme, až obejdeme všechny turistické trasy, už se ale stalo, že tu lidi kvůli pokáceným stromům a chybějícímu značení zabloudili,“ upozornil místopředseda Moravskoslezské oblasti KČT Břetislav Boháč.

Největší částkou na opravy značení přispívá turistům ministerstvo pro místní rozvoj, zbytek doplácí kraje a Lesy ČR. Právě s lesníky se KČT v rámci co největší úspory snaží domluvit, aby místy v holosečích nechávali alespoň dva metry vysoký „pařez“, na který lze značku umístit.

Značkaři vyrážejí do terénu každoročně koncem března, v celé republice obnovují jednu třetinu turistických tras, tedy asi patnáct tisíc kilometrů. Cyklotrasy značkaři kontrolují v celé jejich délce 38 tisíc kilometrů. Letos Česko oslaví 130 let od vyznačení první turistické trasy. Síť tras patří k nejlepším v Evropě.