Zpoždění autobusů, kolona na D2. Rekonstrukce Hněvkovského ulice v Brně komplikuje dopravu

V pondělí výrazně zkomplikovala dopravu v Brně i na D2 rekonstrukce silnice I/41 v Hněvkovského ulici, na kterou dálnice navazuje. V místě je sveden provoz ze dvou pruhů v každém směru do jednoho, a proto se tvoří kolony. Až hodinové zpoždění nabíraly i některé linky MHD.

Práce na silnici začaly už v neděli, pondělní dopoledne ale bylo kritické. „Situace odpovídá prvnímu pracovnímu dni dopravního omezení. Kolona na dálnici D2 směrem od Břeclavi se na příjezdu do Brna vytvořila na pátý až šestý kilometr. Ve směru z Brna na dálnici zatím žádná kolona není,“ popsal situaci policejní mluvčí Bohumil Malášek. 

Dálnice D2 z Bratislavy a Břeclavi má směrem do Brna dva pruhy, v okolí čtvrtého kilometru je ale obchodní nákupní centrum, takže se ke dvouproudové dálnici připojují další pruhy. V okolí prvního kilometru je potom obchodní středisko Avion s Ikeou, kde se také připojují pruhy, navíc se tam kříží dálnice D2 s dálnicí D1, takže v místě auta najíždí i sjíždí ve směru na Prahu a Olomouc.

Kvůli rekonstrukci Hněvkovského ulice se zužuje provoz ze čtyř pruhů do dvou. Kvůli tomu, že se v místě potkávají auta z D2, z D1, ale i z obchodů a z okolních komunikací, se tvoří kolony. „Kolegové policisté jsou na křižovatkách. Chvíli se nám ucpávala i D1, ale to se nám podařilo nějakým způsobem vyřešit. Teď dostává přednost D2, kolegové tam upřednostňují dopravu na příjezdu do Brna,“ řekl Bohumil Malášek.

Autobusy MHD mají výrazné zpoždění

Mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková řekla, že některé linky mají zpoždění patnáct až třicet minut, jiné i hodinu. „Zpoždění se týká linek 67, 40, 63, 48 a E63,“ poznamenala Hana Tomaštíková.

Kvůli hodinovým zpožděním u linky 67, která jezdí z Jundrova do obchodního centra Avion, zavedl dopravní podnik opatření a rozdělil linku na dva úseky. Autobusy číslo 67 jezdí z Jundrova pouze do Komárova, kde se otáčejí a jedou zpět do Jundrova. V kritickém úseku z Komárova do obchodního centra Avion jezdí náhradní autobusová doprava, která je označená stejným číslem.

Dopravu v Brně pomáhají regulovat policisté

Podle mluvčího policie Bohumila Maláška se policisté snaží na situaci reagovat, na místě je několik hlídek. „První dva tři dny ale bývají vždy krizové, protože jsou plné i objízdné trasy. Potom si ale řidiči nacházejí jiné trasy a začíná si to ‚sedat‘,“ dodal Bohumil Malášek.

Rekonstrukce silnice I/41 v Hněvkovského ulici se týká úseku od křižovatek se Sokolovou ulicí po křižovatku s Kaštanovou ulicí. Práce začaly v neděli a mají skončit 21. dubna. V jižní části Brna se tím prohloubily problémy v dopravě. Za Hněvkovského ulicí se totiž už rok provádí přeložka tramvaje z ulice Dornych na ulici Plotní, práce potrvají ještě zhruba další dva roky. V místech proto ve špičkách vznikají kolony.