Na malém „Třeboňsku“ hrozí vymírání chovných ryb. Jistebnické rybníky bojují se suchem

Desítky až stovky tun ryb by mohly zahynout v Jistebnických rybnících v Poodří kvůli suchu a tropickým teplotám. Průtok v rybnících je totiž velmi nízký nízký. Na nedostatek kyslíku ve vodě jsou citlivé zejména lososovité ryby. Hromadný úhyn ryb už řeší rybáři na jižní Moravě.

Video Rybníky vysychají
video

Rybníky vysychají

Chovatelé již snižují rybám krmné dávky na polovinu, aby měly nižší spotřebu kyslíku. To je však podle nich efektivní jen do 28 °C. Nyní se kvůli vysokým teplotám vypařuje rybník tak rychle, že jeho hladina klesá o dva centimetry denně.

„Voda se kvůli klimatickým podmínkám snížila už o 15 centimetrů,“ dodala Lucie Botorová. Provozovatelé rybníku si tak přejí, aby zapršelo a teploty byly kolem 26 stupňů.

Jistebnické rybníky se nacházejí v Chráněné krajinné oblasti Poodří. O rybí osádku zde pečuje firma Chov ryb Jistebník. Společnost se věnuje chovu kaprů, sumců, candátů a štik. Jistebnická rybniční soustava se skládá z 28 rybníků, které ohraničují hráze či louky. Největší rozlohu z nich má dílo Petr Bezruč, které zaujímá plochu rovnou 75 hektarům.

I zbytek prázdnin bude velmi horký

Z měsíčního výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), bude i zbytek prázdnin mimořádně horký. Až na začátku září se podle meteorologů dostanou teploty na úroveň běžnou pro danou roční dobu.

Dlouhotrvající sucho spolu s vedrem působí v poslední době řadu problémů. Objevují se třeba případy hromadných úhynů ryb. Aktuálně řeší například správci rybníku Nesyt na Břeclavsku úhyn možná až 100 tun ryb.