Ostrava-Jih umístí kamery do domů. Slibuje si od nich zvýšení bezpečnosti

Nejlidnatější ostravská městská část Jih plánuje instalaci bezpečnostních kamer v obecních domech. Obvod nyní vyhlásil veřejnou zakázku na dodavatele kamerového systému. Projekt chce otestovat v prvních 30 domech, následně by se kamery rozšířily i do dalších bytových objektů, řekla mluvčí radnice Gabriela Gödelová.

Na Jihu žije zhruba 100 000 lidí, tedy přibližně třetina z celkového počtu obyvatel krajské metropole. V městské části převažuje sídlištní zástavba. Podle představ obvodu by se dodavatel kamerového systému měl rovněž starat i o jeho další provoz.

Obvod již dříve posílil také svůj integrovaný kamerový systém o dalších šest bezpečnostních kamer. Do konce léta by tak mělo dohlížet na bezpečnost obvodu na tři desítky těchto kamer. Přenos z nich mohou sledovat strážníci a také policisté, kteří mají přístup i k záznamům.

„Reagujeme tak na opakované podněty ze strany našich nájemníků. Na zajištění služby kamerového monitoringu ve společných prostorách našich bytových domů jsme vyhlásili veřejnou zakázku na období pěti let. Jsem přesvědčena, že umístění kamer přispěje k zvýšení bezpečí nájemníků a v případě nežádoucího chování i k dopadení pachatelů.“

Markéta Langrová (ANO)

radní pro bytovou oblast

Domy jsou pod zvýšeným dohledem

Radní pro bytovou oblast Markéta Langrová (ANO) připomněla, že od loňského podzimu obvod kvůli zvýšení bezpečnosti kontroluje na přání nájemníků obecní domy.

„Od loňského podzimu jsme zkontrolovali celkem 549 bytů, 24 bytů musí dosavadní obyvatelé na základě výzvy vyklidit, 15 z nich tak již učinilo. Navíc 49 nájemců obdrželo písemné upozornění k odstranění závadného chování a k dodržování platného domovního řádu. Neučiní-li tak, bude jim ukončen nájemní vztah,“ doplnila Langrová.

Podle ní budou kontrolované domy i nadále sledovány. Obvod chce mít totiž jistotu, že jsou přijatá opatření účinná. Bezpečnost v městských bytech mají zvýšit i detektory oxidu uhličitého, které již byly instalovány do všech obecních bytů, kde hrozí riziko jeho úniku. 

Video Instalace detektorů oxidu uhelnatého
video

Instalace detektorů oxidu uhelnatého