Do Hranické propasti lze snadno spadnout, upozornili speleologové. Zábradlí neprošlo z estetických důvodů

Hranická propast není podle speleologů dostatečně zabezpečena. Podle nich by do sedmdesátimetrové hloubky mohl snadno spadnout i člověk. Například letos v dubnu zde zahynul jednatřicetiletý cizinec.

Video Snahy o lepší zabezpečení propasti
video

Snahy o lepší zabezpečení propasti

Muž se z prudkého srázu řítil desítky metrů. Když se mu hasiči snažili pomoci, nalezli ho již bez známek života.

Speleologové již podle zjištění redaktorky České televize Moniky Fleischmannové zaslali návrh na zlepšení zabezpečení propasti Agentuře ochrany přírody a krajiny (AOPK). Ta však jejich projekt zamítla. „Uvedla, že zábradlí by nebylo dostatečně estetické,“ doplnila Monika Fleischmannová. Zástupci AOPK však podle zjištění ČT dodali, že se vylepšení ochrany návštěvníků Hranické propasti budou dále věnovat.

Po obvodu přírodní prohlubně je nyní vybudováno železné zábradlí. Asi půlstoletí stará zábrana prošla před třemi lety rekonstrukcí. „Přesto je nyní v některých místech poničené, potápěči by tak chtěli docílit nejen toho, aby zábradlí bylo opravené, ale aby bylo vyplněné i pletivem, a stalo se tak neprůchozím,“ doplnila Monika Fleischmannová.

Speleologové upozorňují především na to, že jsou okolní svahy prudké a na zemi leží vrstva kluzkého listí. Mezerami v zábradlí podle nich lze poměrně snadno propadnout.

Hranická propast leží na pravém břehu Bečvy v národní přírodní rezervaci Hůrka u Hranic v katastru města Hranice. Nachází se v Hranickém krasu nedaleko veřejnosti přístupných Zbrašovských aragonitových jeskyní.

Hloubka suché části činí 69,5 metru. V září 2016 potvrdil výzkum česko-polské expedice, že propast je s dosud naměřenou hloubkou 404 metrů pod hladinou vody nejhlubší zatopenou jeskyní na světě. Hloubku změřili pomocí robota, dna přitom stále ještě nedosáhli, takže je pravděpodobně ještě mnohem větší.

Nejhlubší zatopená jeskyně na světě má od června své informační centrum. Radnice v Hranicích na Přerovsku ho otevřela v opuštěné nádražní budově v Teplicích nad Bečvou, které jsou výchozím místem k propasti. Náklady na úpravu historicky cenného objektu vyšly na dva miliony korun, řekl již dříve mluvčí radnice Petr Bakovský.