Likvidační a záchranné práce ve Vrběticích potrvají nejméně do poloviny příštího roku

Likvidační a záchranné práce v areálu ve Vrběticích, kde v roce 2014 vybuchly dva sklady s municí, potrvají do poloviny příštího roku. A to pokud práce policie a hasičů nezkomplikuje počasí. Majitelé pozemků v okolí mají stále zakázaný přístup. Do areálu se ještě nedostali ani soudní znalci.

V okolí skladů ve Vrběticích platí stále zákaz vstupu
Zdroj: ČTK Autor: Dalibor Glück

V polovině června policisté a hasiči dokončili ohledání prvního muničního skladu a začali se přesouvat k druhému skladu č. 12, který bude podle velitele zásahu Jaromíra Tkadlečka z krajského ředitelství policie Zlínského kraje problematičtější. 

Areál je oplocen, plot je dlouhý asi 11 kilometrů. Z hlediska plošného čištění je již bez munice asi 20 procent území. „Po létě a podzimu by měla být asi polovina areálu vyčištěná. Bude záležet na tom, co se najde u objektu 12,“ řekl Tkadleček.

Dodal, že se množí snahy o vniknutí do areálu. Příčinou by mohla být i snaha u uvolnění zvěře, která se v areálu vyskytuje. „Vznikla vlastně umělá obora, máme problémy s přemnožením černé zvěře, řešíme s myslivci případný odlov nebo vypuštění zvěře z areálu,“ řekl Tkadleček.

Policie na místě provádí čtyři základní činnosti – ohledání, hloubkový pyrotechnický průzkum ve vybraných prostorách a plošný pyrotechnický sběr, současně střeží nebezpečný prostor.

„Pokud budou optimální podmínky, někdy v pololetí příštího roku bychom byli rádi, kdybychom mohli areál opustit, odstranit technická zařízení, ploty atd. a předat areál vlastníkům, nájemcům do běžného užívání,“ řekl velitel zásahu Jaromír Tkadleček.

Majitelé pozemků se na ně stále nedostanou

Majitelé mají stále zakázaný vstup na své pozemky kolem vybuchlých muničních skladů. Stát už dříve avizoval, že pozemky smění nebo odkoupí, zatím se tak ale nestalo. „Platíme úvěry a daň z nemovitosti a nemůžeme pozemky využívat,“ řekl majitel pozemku Dalibor Olšák. Na milion korun vyčíslil také škody na vytěženém dřevu, které nemůže odvézt.

Video Události v regionech plus (Brno)
video

Majitel pozemků Dalibor Olšák sčítá škody

Zdroj: ČT24

V případě prvního epicentra šlo podle ředitele Pyrotechnické služby Michala Dlouhého o plochu více než pět hektarů, na které se dělal hloubkový pyrotechnický průzkum. Našlo se tam 3700 kusů munice s aktivními částmi, z nich asi 260 kusů bylo zničeno v trhací jámě, zbytek odvezen a zlikvidován v Libavé. Na místě byly také tisíce či desetitisíce fragmentů.

Práce v druhém epicentru budou nebezpečnější

Práce na druhém epicentru budou podle Dlouhého náročnější a nebezpečnější vzhledem k množství i druhu munice, jsou tam například dělostřelecké miny a granáty. „Je to munice, která je konstruovaná, aby zabíjela. Nachází se tam ve stavu, kdy prošla žárem a dopadem na místo, jsou tam poškozené iniciační prvky,“ řekl Michal Dlouhý, podle kterého jde o tisíce kusů munice. U druhého epicentra byla munice výrazněji rozházena do prostoru.

Silnice z Haluzic do Lipové bude uzavřená

Pracovat se tam začne v sobotu. Dotkne se to obyvatel okolních obcí, v určitých hodinách se totiž uzavře silnice z nedalekých Haluzic do Lipové. Silnice v blízkosti místa druhého výbuchu bude neprůjezdná vždy od 08:00 do 12:00 a od 13:00 do 18:00. Omezení potrvá minimálně do konce roku. Silnice byla uzavřena již těsně po výbuších, místní protestovali, že musí území objíždět a stojí je to spoustu peněz.

Sklad číslo 16 ve Vrběticích explodoval 16. října 2014, druhý sklad číslo 12 pak 3. prosince téhož roku. Oba vybuchlé sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Policie exploze vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení. Munice uskladněná v dalších skladech byla z Vrbětic odvezena.