Překupník ukradených knih z Křtin půjde na dva a půl roku do vězení. Soud mu zpřísnil trest

Za překupování vzácných knih ukradených z křtinské fary půjde obžalovaný Martin Charamza na dva a půl roku do vězení s dozorem. Brněnský krajský soud vyhověl odvolání státního zástupce a původní trest okresního blanenského soudu změnil na nepodmíněný. Šestačtyřicetiletý muž navíc musí zaplatit čtyři sta tisíc korun.

Vzácné tisky z fary ve Křtinách
Zdroj: ČT24

Loni v září si za krádež a nedovolené ozbrojování vyslechla osmatřicetiletá Jitka Reichenauerová trest 2,5 roku vězení podmíněně odložený na čtyři roky. Se stejným trestem tehdy odešel i Martin Charamza, který knihy od ženy kupoval a dále je prodával.

Reichenauerové, která za utržené peníze svému manželovi sběrateli koupila samopal z druhé světové války, hrozilo osm let vězení. Charamza mohl jít za podílnictví do vězení až na šest let. Proti tomuto rozsudku se v Charamzově části odvolal jak státní zástupce, tak obžalovaný. Žena odvolání nepodala, v jejím případě je proto pravomocný původní trest a aktuální jednání se jí netýkalo.

Soudkyně označila překupníka za iniciátora krádeží

„Jednání obžalovaného vykazuje znaky návodce, iniciátora, ženu inicioval k dalším krádežím. I s ohledem na jeho odbornost a vysoce škodlivé chování obžalovaného trest nemohl být ukládán jako podmíněný,“ zdůvodnila současné rozhodnutí krajského soudu předsedkyně senátu Hana Kleinová. Na rozdíl od ženy, od které knihy za pakatel kupoval, Martin Charamza znal jejich hodnotu. Měl v této oblasti přehled. Knihy přeprodával na internetu. 

Podle obžaloby ukradla Jitka Reichenauerová z fary 230 knih, které měly hodnotu zhruba 2,7 milionu korun. Dohledat se jich podařilo 113. Charamza od ní koupil nebo převzal podle obžaloby asi 50 knih v hodnotě 1,9 milionu korun.

Žena se před blanenským soudem přiznala a činu litovala. Hájila se tím, že neměla tušení, že prodej starých knih bude takový problém. Podle ní byly bezcenné. Charamza tvrdil, že o krádeži knih nic nevěděl. Žena mu podle něj tvrdila, že pocházejí z dědictví. Podle obžaloby ale asi ve dvou desítkách knih smazal vlastnické poznámky a inventarizační čísla.

Překupník zváží dovolání k Nejvyššímu soudu

„S takovým rozsudkem nemůžeme být spokojeni, protože soud nepřihlédl k žádné z našich výtek, které byly vzneseny obhajobou v rámci toho odvolání. Je to rozsudek pravomocný, je třeba ho respektovat,“ uvedl Charamzův obhájce Radek Svatoň.

Charamza ještě může podat dovolání k Nejvyššímu soudu, podle obhájce ale tento možný postup ještě musí probrat se svým klientem.

Reichenauerová byla mezi farníky, kteří po úmrtí faráře Tomáše Prnky od dubna do listopadu 2013 vyklízeli faru. Žena podle obžaloby z fary knihy postupně kradla a prodávala je Charamzovi. Utržila za to desítky tisíc korun.