Ostravské "lauby" známé neřízenou zábavou dávno zanikly. Město na ně chce architektonicky navázat

Ostrava by v příštích letech mohla výrazně změnit svou podobu. Místo nynějšího parkoviště u Ostravského muzea by prostor měly zaplnit měšťanské domy, které mají architektonicky navázat na dřívější budovy s rozsáhlým podloubím – takzvané lauby. Dříve se jednalo o vyhlášenou čtvrť, která by dnes suplovala funkci známé Stodolní ulice s desítkami hospod a barů.

Video Studio ČT24
video

Ostrava se chystá znovu vybudovat „lauby“

Lauby získaly své jméno podle domů s podloubím, které stály v ulicích Dlouhá, Velká a Pivovarská. Již na konci 19. století byly známým centrem městské lidové zábavy.

Například v hostinci „U Haberfelda“ se konaly pořady, jež již měly charakter kabaretu se stálým konferenciérem. Že byl hostinec hojně navštěvovaným místem dokládá v městském archivu dochovaná hromadná stížnost obyvatel sousedních domů z roku 1899, kterým vadil hlasitý zpěv rozléhající se po ulicích do pozdních nočních hodin.

„Nejznámější byl kabaret Alhambra, neměl nejlepší pověst. Lauby byly předchůdkyní ulice Stodolní.“

Jiří Šimon

vedoucí Ostravského informačního servisu

Od středověku do poloviny minulého století

Architektonicky cenné domy v místě přezdívaném lauby stály až do padesátých let minulého století. Pak byly zbourány.

„Zástavba měla středověký původ. Po druhé světové válce byla ale zanedbána,“ uvedl Jiří Šimon, vedoucí Ostravského informačního servisu s tím, že demolice zchátralých budov ve špatném technickém stavu se tehdy odehrávala po celém Ostravsku.

„V domech se i bydlelo. Měly převážně společenskou funkci, jednalo se o hospody, kavárny,“ doplnil Jiří Šimon, podle něhož šlo o jednopatrové budovy, které se v průběhu času několikrát přestavovaly a měnily svou podobu.

Architektonickou studii „Nové lauby“, jež je projektována do prostoru současného parkoviště poblíž centra Ostravy, nyní zpracovává pražská kancelář Znamení čtyř – Architekti.