Šéfa lihové mafie Březinu pustili z vězení. Vzápětí skončil ve vazbě

Šéf takzvané lihové mafie Radek Březina v pondělí opustil věznici poté, co si odpykal trest 16 měsíců za ukrývání zbraní v budově bývalého areálu Svitu ve Zlíně. Na svobodu se ale nedostal. Vzápětí byl zadržen a olomoucký vrchní soud ho poslal do vazby.

Radek Březina
Zdroj: ČTK Autor: Dalibor Glück

Důvody souvisejí s jeho nepravomocným odsouzením k 13 letům vězení za nelegální obchody s lihem. Uvedl to Březinův advokát Filip Opatřil a mluvčí soudu Vladimír Lichnovský.

Březina se chtěl vazbě vyhnout mimo jiné i nabídkou kauce. Jeho rodiče soudu nabídli pět milionů korun. Březinův otec měl podle ČTK nabídnout jako peněžitou záruku za syna tři miliony korun a matka dva miliony korun. Za jeho mladšího bratra Tomáše rodina nabídla již dříve kauci 15 milionů korun, soud to přijal a před dvěma lety jej propustil z vazby na svobodu.

Stát Radek Březina podle soudu připravil na daních o 6,39 miliardy korun. Soud potrestal i zbývajících sedm obžalovaných v takzvané lihové mafii. Jejich případ bude řešit odvolací Vrchní soud v Olomouci.

 

Březina byl kvůli kauze takzvané lihové mafie ve vazbě od 25. října 2012, do výkonu trestu kvůli ukrývání zbraní byl přemístěn v červenci loňského roku. „Pan Březina si trest odpykával ve věznici v Heřmanicích. V pondělí byl z výkonu trestu propuštěn, policie jej vzápětí omezila na osobní svobodě a následně se konalo vazební zasedání. Pan Březina navrhoval, aby do vazby nebyl brán a aby byla vazba nahrazena jiným opatřením. Vrchní soud ho však vzal do vazby,“ řekl obhájce Opatřil.

S Březinovým pobytem na svobodě po opuštění věznice nesouhlasil žalobce. Soud mu vyhověl, do vazby Březinu poslal kvůli obavě z útěku a opakování trestné činnosti. „Vrchní soud rozhodl uvedeným způsobem nejen proto, že obžalovaný byl již nepravomocně odsouzen k výraznému trestu odnětí svobody na 13 let se zařazením do věznice se zvýšenou ostrahou, ale také vzhledem k závažnosti a charakteru spáchané trestné činnosti a rovněž vzhledem k osobě pachatele a jeho roli v dané trestné činnosti,“ řekl mluvčí soudu Lichnovský.

Soud vzal v potaz i to, že je Březina zároveň stíhán i kvůli legalizaci výnosů z trestné činnosti, která s kauzou nelegálních obchodů s lihem souvisí.

Nabízel písemný slib i dohled

Březina nabídl soudu výměnou za vazbu písemný slib a dohled probačního úředníka, podle soudu to však vzhledem k charakteru trestné činnosti, rozsahu způsobené škody a jeho postavení v organizované skupině nemůže adekvátně vazbu nahradit. Výše škody, která podle obžaloby přesáhla rekordních šest miliard korun, hrála roli i v tom, že soud nepřijal ani nabízenou peněžitou záruku rodičů obžalovaného.

„Zároveň je nutné dodat, že je třeba mít důvodné pochybnosti o důvěryhodnosti osob, jež tuto kauci nabízejí, neboť část nejbližších příbuzných obžalovaného je či byla rovněž trestně stíhána,“ dodal Lichnovský.