Koalice v Olomouckém kraji získává obrysy. ODS se přiklonila k Pirátům, STAN a Spojencům

Občanští demokraté chtějí o sestavení koalice v Olomouckém kraji jednat s Piráty, STAN a Spojenci – Koalicí pro Olomoucký kraj, tedy bez vítězného hnutí ANO. V pátek o tom rozhodla regionální rada ODS. Podle předsedy regionálního sdružení ODS Michala Záchy nebyl termín jednání zatím stanoven. Případná koalice ODS, Pirátů a STAN se Spojenci – Koalicí pro Olomoucký kraj by v 55členném zastupitelstvu měla většinu 32 hlasů.

Předseda krajské ODS Michal Zácha, krajský zastupitel Ivo Mareš a volební lídr Dalibor Horák
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

„Dostali jsme po jednání regionální rady mandát pokračovat dál v jednáních. To jednání tentokrát už bude trojstranné. Předpokládáme, že budeme vyzváni ke společnému jednání s Piráty, Starosty a Spojenci. Samozřejmě uvidíme, jak se jednání povedou,“ uvedl Zácha, podle kterého bude nutné najít společný termín.

„My to zdržovat nebudeme,“ podotkl. Zástupci ODS, Pirátů, STAN a Spojenců – Koalice pro Olomoucký kraj by podle něj měli usednout k jednacímu stolu v nejbližších dnech. Výsledek musí opět schválit regionální rada ODS. „Jdeme jednat k jednomu stolu se Spojenci, Piráty a STAN,“ odpověděl Zácha na dotaz, zda ODS nevylučuje ani případné jednání s ANO.

Občanští demokraté odmítli spolupracovat s SPD

ODS skončila v krajských volbách sice až na čtvrtém místě a v zastupitelstvu má sedm křesel, vzhledem k rozložení mandátů se ale stala rozhodujícím článkem v povolebních vyjednáváních.

Vítězné ANO má po volbách 18 mandátů. Případná menšinová koalice ODS s ANO by měla 25 hlasů a závisela by tedy na podpoře dalších politických subjektů v zastupitelstvu. Spekulovalo se o SPD, která má pět zastupitelů. ODS však spolupráci s SPD v pondělí po regionální radě vyloučila. Nakloněno spolupráci s SPD není ani hnutí ANO.

Krajské volby v Olomouckém kraji o víkendu vyhrálo ANO s 18 mandáty v zastupitelstvu. Druhá skončila koalice Pirátů a STAN se 13 mandáty. Třetí Koalice pro Olomoucký kraj bude mít 12 zastupitelů. Čtvrtá ODS má sedm mandátů. Na pátém místě je SPD s pěti zastupiteli.

V předchozích čtyřech letech v Olomouckém kraji vládlo hnutí ANO společně s ČSSD a ODS. Sociální demokracie se ale letos do krajského zastupitelstva nedostala.