Živě, ale jen čtyřikrát do roka: Zeman se stěhuje na Frekvenci 1

Praha – Živé rozhlasové rozhovory s prezidentem Milošem Zemanem bude od nového roku vysílat rádio Frekvence 1. Pořad se bude jmenovat Prezidentský Pressklub a poběží čtyřikrát ročně. Podle serveru IHNED.cz ho má moderovat Luboš Xaver Veselý, s nímž se Zeman zná už několik let. Končí tak pořad Hovory z Lán na Českém rozhlase. Veřejnoprávní instituce ho totiž kvůli Zemanovým vulgarismům chtěla předtáčet, což se prezidentovi nelíbilo.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček zdůvodnil přestup na Frekvenci 1 rozhodnutím Českého rozhlasu, které označil za „náhlý názorový obrat“. „Poté, co byl pan prezident ujištěn, že se nic nemění a Hovory z Lán budou vysílány živě, přišel dopis od generálního ředitele s informací, že nebudou vysílány živě,“ poukázal mluvčí Ovčáček.

„V plánu jsou čtyři živá vysílání pořadu Prezidentský Pressklub za rok,“ uvedla mluvčí Frekvence 1 Radka Pilzová. Poprvé ho posluchači uslyší 4. ledna v 17:00. Lidé se podle Pilzové budou moci do rozhovoru aktivně zapojit a spolupodílet se na přípravě otázek pro hlavu státu.   

Podle ředitele rádia Frekvence 1 Miroslava Škody má mít prezident v demokratické zemi možnost se vyjadřovat a posluchači možnost jeho vyjádření hodnotit. „Živé vysílání je pak základ rozhlasové práce a je to i jediný způsob, jak vést skutečně autentický rozhovor. Proto živé vysílání s prezidentem vítáme,“ uvedl Škoda.

Ředitel rádia Frekvence 1 Miroslav Škoda

„Naší ambicí není v čemkoli prezidentovi bránit. Řekl bych, že naše demokratická společnost má na to jiné nástroje.“


Zeman v posledních Hovorech z Lán použil několik vulgarit, za což byl kritizován. Podle Rady ČRo rozhlas odvysíláním Hovorů porušil zákon i kodex Českého rozhlasu. Rada ČRo sice uznala výjimečnost situace, kdy svou roli hrálo překvapení a respekt k hlavě státu. Do budoucna však rozhlas vyzvala, aby u Hovorů z Lán svůj kodex respektoval. Generální ředitel ČRo poté Zemana dopisem informoval, že bude pořad předtáčený, na což prezident nepřistoupil.

Video Hovory z Lán na Českém rozhlase končí
video

Hovory z Lán na Českém rozhlase končí

Český rozhlas se nadále domnívá, že názory prezidenta republiky patří do vysílání média veřejné služby. „Museli jsme však respektovat usnesení Rady Českého rozhlasu, které nám stanovilo jasné mantinely. V souvislosti s tím jsme také pana prezidenta požádali o předtáčení dalšího dílu Hovorů z Lán,“ reagoval dnes večer mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna. Ten připomněl, že se pravidelně předtáčely Hovory z Lán s Václavem Havlem.