Na Colours of Ostrava zahraje poprvé a možná i naposled brazilský písničkář Gilberto Gil

Na festivalu Colours of Ostrava příští rok vystoupí brazilský hudebník Gilberto Gil. Půjde o první a zřejmě i poslední koncert osmdesátiletého písničkáře a držitele devíti cen Grammy v Česku. Festival Colours of Ostrava se bude konat v červenci v industriálním areálu Dolních Vítkovic.

Pořadatelé festivalu označují osmdesátiletého Gilberta Gila za „jednu z největších a nejvlivnějších světových hudebních legend všech dob“.

„Gilberto Gil ovlivnil celé generace hudebníků, kulturu Brazílie a zanechal zásadní stopu na globální scéně. Aktivně vystupoval za odstranění sociálních rozdílů a proti ničení životního prostředí,“ připomíná ředitelka festivalu Zlata Holušová.

Do Ostravy přijede Gil s dvanáctičlennou kapelou složenou ze členů své rodiny. Zahraje své neznámější skladby, koncert je součástí rozlučkového turné, je tak podle pořadatelů pravděpodobné, že Colours of Ostrava jsou jedinou příležitostí, kdy si mohou fanoušci poslechnout Gila v Česku naživo.

Rodák ze Salvadoru tradiční brazilské styly propojil s rockem, reggae, funky, popem. Svoji hudební kariéru začal na akordeon v padesátých letech inspirován Luizem Gonzagou. Později začal hrát na akustickou a posléze na elektrickou kytaru.

Colours of Ostrava se uskuteční od 19. do 22. července 2023, už tradičně v industriálním areálu ostravských Dolních Vítkovic. Slibuje koncerty všech žánrů a z různých koutů světa. Jednou z hlavních, dosud ohlášených hvězd bude americká poprocková kapela OneRepublic.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

I v Ostravě zůstává Idiot obrazem společnosti

Jeviště Národního divadla moravskoslezského patří knížeti Myškinovi, hlavnímu hrdinovi románu Idiot od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Nová jevištní dramatizace vznikla přímo pro ostravskou scénu.
před 7 hhodinami

Kulturní zpráva o Grónsku: Audiokniha Cit slečny Smilly pro sníh nebo seriál Vláda

Beletrie, audioknihy i seriál dávají českým čtenářům a divákům možnost, jak se seznámit s příběhy z Grónska. Včetně koloniální minulosti, která se odráží i v kultuře a o níž se v současné době znovu mluví v souvislosti se zájmem amerického prezidenta Donalda Trumpa tuto zemi získat.
před 8 hhodinami

Zoe Saldanaová se stala díky Avataru nejvýdělečnější herečkou

Scarlett Johanssonová dokralovala, prvenství mezi nejvýdělečnějšími herečkami zaujala Zoe Saldanaová. A to díky třetímu pokračování série Avatar, která sama láme kasovní rekordy.
před 11 hhodinami

Berlinale promítne i filmy v české koprodukci, včetně restaurované Panelstory

Mezinárodní filmový festival Berlinale uvede letos nejméně dva snímky, které vznikly v české koprodukci, vyplývá z programu přehlídky. V ní figuruje krátký animovaný film En, ten, týky! režisérky a animátorky Andrey Szelesové a snímek Roya íránské režisérky Mahnáz Mohammadíové. Ve světové premiéře se představí také digitálně restaurovaná podoba snímku Panelstory režisérky Věry Chytilové.
před 13 hhodinami
Načítání...