Tenhle román Na odstřel. Literární cena Knižního klubu si cení mužského vzoru

Novela o problematickém hledání mužského vzoru nejvíce zaujala porotu 23. Literární ceny Knižního klubu. Ze 121 zaslaných rukopisů dosud nepublikovaných děl vybrali porotci nový příběh od Miloše Cajthamla. Kniha Na odstřel zároveň s vyhlášením vítěze letošního ročníku také vychází.

Miloš Cajthaml
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

Šestašedesátiletý Cajthaml není literárním nováčkem. Po absolvování scenáristiky a dramaturgie na pražské FAMU se těmto profesím věnoval ve Filmovém studiu Barrandov, kde se podílel na tvorbě pro děti a mládež (např. Kam doskáče ranní ptáče, 1987).

Knižně debutoval prózou Pronikavé soudy mladého muže, loni mu vyšel psychologicky temný příběh z nemocničního prostředí Motol. Mladý sanitář mezi svými kolegy narazí na řadu pychopatů, kteří ho stahují do svých manipulativních a deviantních světů.

Motol vycházel z osobních zkušeností autora, a přestože postavy v knize mají jiná jména a jsou částečně vyfabulované, ještě před jejím vydáním Cajthamla napadl muž, jehož osudem se také inspiroval. Také oceněná novinka Na odstřel prý odráží autorovy vlastní příběhy.

Brutální sonda 

Hrdiny Cajthamlových knih jsou mladí muži, respektive ještě chlapci. Ve své novince se zaobírá hledáním mužského vzoru prostřednictvím příběhu dvou kamarádů Marka a Toma. Ačkoli pocházejí každý z jiného sociálního prostředí, oba jsou jedináčci a oba se zhlížejí ve svých otcích. Marek navíc obdivuje i staršího Toma. Jenže postupně se ukazuje, že jejich ideály mají své kazy.

Laureáta 23. ročníku vybrala porota složená ze spisovatelů Terezy Brdečkové, Pavla Brycze a Michala Viewegha, literárního historika a kritika Pavla Janáčka a publicistky Kateřiny Kadlecové. Brycz za porotu uvedl, že mezi soutěžními díly vyhrála „žhavá současnost“ a že jej kniha oslovila jako brutální sonda zabývající se šikanou. Vítěz – kromě vydání oceněného rukopisu – obdržel také prémii ve výši sto tisíc korun. 

V minulosti ocenění získaly například romány Děvčátko, rozdělej ohníček od Martina Šmause, Zvuky slunečních hodin od Hany Andronikové nebo pozdější bestseller Dva proti Říši od Jiřího Šulce. 

 

Dostat toho malýho kluka bylo strašně jednoduchý. V pondělí jsem se dozvěděl, že je na odstřel, a ve čtvrtek jsem už o něm věděl všecko. Kam chodí do školy, kde bydlí a tak. Rozhod jsem se, že ho odprásknu v pondělí. Po tý párty našich. Po tom, co se stalo s Nikolou. Tak jsem mu poslal smsku, aby věděl, co ho čeká.

Už jsem to zvládnul mockrát. Patřím k těm lepším. Anebo úplně nejlepším. To se nijak nevytahuju. Za tu dobu, co to v partě dělám, mám na kontě osum chcíplotin. A tenhle malej zmrd bude devátej.