Aukční rekord narazil na ledovec. Nejdražší krajinomalbou je obraz Gerharda Richtera

Na konci dubna začne Gerhard Richter v Národní galerii vystavovat nejen jako jeden z nejvýznamnějších výtvarníků současnosti, ale i jako autor nejdráže vydražené krajinomalby na světě. Aukční rekord ve středu pokořil prodej jeho obrazu Eisberg (Ledovec), který se v londýnské Sotheby's prodal za 20,4 milionu eur (551,3 milionu korun).

Zdroj: Stránky Gerharda Richtera/Sotheby's

Olej o rozměrech 101 na 151 zobrazuje vodní plochu s plujícím ledovcem. Odborníci odhadovali, že se prodá za cenu o zhruba polovinu nižší. „Gerhard Richter začínal v 60. letech jako realistický malíř, až pak se posunul k abstrakci. Tento obraz je zajímavý tím, že je založený na fotografii, kterou pořídil v roce 1972, ale namaloval ho až v roce 1982,“ upozornil George O'Dell z aukční síně Sotheby's.

Dnes 85letý Richter maluje obrazy abstraktní i hyperrealistické a odmítá tvořit jediným stylem. V Česku měl zatím vystavenou pouze malbu Strýček Rudi z roku 1967, kterou umělec vytvořil v době, kdy byl ještě prakticky neznámý, a věnoval ji Památníku Lidice. Obraz německého důstojníka a Richterova skutečného strýce v nacisty vypálené obci není sice na prodej, ale stylově podobný kus drážďanského rodáka se v roce 2013 v New Yorku prodal v přepočtu za 740 milionů korun.

Video Zprávy ve 12
video

Obraz Gerharda Richtera pokořil aukční rekord

Podrobněji Richterovu tvorbu představí od 24. dubna do 4. září Národní galerie. Bude to Richterova první samostatná výstava v Česku a první retrospektivní výstava ve střední Evropě. Představí padesátku děl za více než půlstoletí jeho tvorby. „Bude probíhat na několika místech. Zásadní část bude v paláci Kinských, kde se budeme dívat na jeho práce od 60. let až do současnosti. Další část prací pak vystaví Anežský klášter,“ doplnila kurátorka Milena Kalinovská.