Filmová upoutávka týdne: Bělovlasý Hanks zachraňuje letadlo

Clint Eastwood zůstává u životopisného filmu. Námětem jeho nového filmu se stala sedm let stará událost, při níž dopravní letadlo nedoletělo do Severní Karolíny, jak bylo v plánu, ale skončilo na řece Hudson v New Yorku. I když se pilotovi podařilo zachránit spoustu životů, musel nakonec čelit vyšetřování. Postavu kapitána Chesleyho Sullenbergera, který tehdy seděl za kniplem, ztvárnil Tom Hanks. S bílými vlasy se představuje v první filmové ukázce.

Americká média hovořila v lednu 2009 o zázraku na Hudsonu. Airbus A-320 společnosti US Airways měl totiž nehodu, při níž mu vysadily oba dva motory. Kapitán Chesley Sullenberger zvolil jako řešení situace nouzové přistání na hladině řeky Hudson, aby předešel kolizi v zastavěné městské oblasti, která by nejspíš měla katastrofální následky. Za své jednání, kterým zachránil mnoho životů, si vysloužil ocenění z řad předních politiků včetně současného a bývalého amerického prezidenta a amerického parlamentu.

Před rokem Clint Eastwood oznámil, že právě příběh kapitána přezdívaného zkráceně „Sully“ bude dalším příspěvkem v řadě životopisných filmů, které jsou poslední dekádu jeho doménou. Zajímal se o události druhé světové války (dvojfilm Dopisy z Iwo Jimy a Vlajky našich otců), portréty známých osobností (Invictus: Neporažený, J. Edgar) i příběhy obyčejných lidí v krizových situacích (Výměna, Americký sniper). Právě do poslední kategorie se zařadí snímek Sully: Zázrak na řece Hudson, které do kin přijde v září letošního roku.

Tom Hanks a Clint Eastwood
Zdroj: Warner Bros.

V jádru příběhu přitom nebude samotná záchrana letadla, jehož vyústění je známé, ale spíš události, které následovaly, včetně vyšetřování, které by mohlo auru hrdiny značně zkalit. Hlavní roli kapitána „Sullyho“ obsadil Tom Hanks, kterého vizážisté přiblížili bělovlasému předobrazu skutečného pilota.

Co ještě stojí za pozorost z budoucích filmů

Terrence Malick, autor poetických a filozofických dramat jako Strom života nebo Nový svět, připravil dokument o vesmíru a životu. Vypráví Brad Pitt.