Na narozeniny hledá Svěrák blatníky. Obecná škola se vrátí jen na den

Nahrávám video

„Jmenuji se Igor Hnízdo!“ Legendární učitel z Obecné školy třískne do tabule po pětadvaceti letech na filmovém plátně v remasterované podobě. Režisér Jan Svěrák snímek digitálně omladil otci Zdeňkovi k osmdesátým narozeninám, které připadají na 28. března. Vyčištěnou verzi uvedou česká i zahraniční kina pouze v tento den. S výlety do dětství svého otce ale Svěrák neskončil a chystá volné pokračování – respektive „prequel“ Po strništi bos.

Obecná škola z roku 1991 už nestačí na kvality současné technologie, kdy televize vysílají ve full HD rozlišení a některá kina ve formátu 4K. Jan Svěrák to mění. Rozhodl se otci nadělit remasterovanou verzi, která standardům dneška vyhovuje. Bylo potřeba sáhnout pro originální negativ, naskenovat ho a v počítači ručně vyčistit každou špínu nebo vlas. Následně se doladí barvy a vylepší některé záběry.

Mezi ně patří např. třes kamery, který se v Obecné škole párkrát vyskytuje – např. ve scéně, kdy otec rodiny hledá blatníky z kola. „Tehdejší divák to zkousnul, protože to viděl všude. Dnes už se kamera netřese. Upravujeme film tak, aby vyhovoval dnešnímu divákovi,“ upřesnil tuzemský oscarový režisér. Změnu přirovnává k prozření člověka, kterému poprvé na nos posadí brýle.

S úžasem jsem zjistil, že vidím hercům do očí. Je to jakoby to natočili včera.
Jan Svěrák
Režisér

Obecná škola bude v březnu uvedena zhruba ve čtyřicítce kin po celém Česku. V zahraničí bude se Svěrákem slavit 50 až 100 biografů. Jiná příležitost k tomu spatřit omlazenou verzi v kinech už nebude.

Po protektorátu bos

Jako opožděný dárek k osmdesátinám by se dal brát další film, který Jan Svěrák připravuje. V tématu dětství otce Zdeňka bude pokračovat. Na motivy jeho vzpomínkové knihy Po strništi bos, která je zasazená do období „před Obecnou školou“, tedy do doby, kdy s rodiči odjížděl na venkov, natočí stejnojmenný snímek. Do kin přijde na jaře 2017.

obrázek
Zdroj: ČT24

V knize se Zdeněk Svěrák vrací do doby, kdy byl sedmiletý chlapec, do doby protektorátu, kdy se na několik let (a vlastně na celý život) změnil ze zhýčkaného pražského hošíka na venkovského kluka. Existuje i její audioverze, kterou namluvil sám spisovatel. Za povídkový soubor získal Magnesii Literu. 

Nahrávám video

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

VideoSuzanne Vega v Praze prošla čtyři dekády své tvorby. Na pódiu se dnes cítí svobodněji

Americká písničkářka Suzanne Vega představila v Praze skladby ze čtyř desetiletí své kariéry i nejnovější album Flying with Angels. Jeho název ji napadl ve snu a nejprve podle něj napsala píseň. Jako zkušenější interpretka se podle svých slov cítí sebevědoměji, na pódiu se více pohybuje a vyjadřuje se způsoby, na které byla před čtyřiceti lety příliš citlivá. Rozhovor se zpěvačkou vedla Alžběta Stančáková.
včera v 08:01

Zemřela oscarová herečka Frickerová, proslavila se i rolí v Sám doma 2

V Dublinu ve čtvrtek večer po vleklých zdravotních problémech zemřela v 81 letech irská oscarová herečka Brenda Frickerová, napsala agentura AP. Čeští diváci ji znají například jako holubí ženu ze snímku Sám doma 2: Ztracen v New Yorku.
17. 7. 2026

Odysseus od Nolana vplouvá do českých kin

Odyssea, desetiletá cesta zachycená v celovečerním filmu, jde do kin. Očekávaná adaptace antického eposu v podání americko-britského režiséra Christophera Nolana si odbyla tuzemskou premiéru.
16. 7. 2026

Začal festival Masters of Rock. Tahákem prvního dne je kapela Helloween

Návštěvníkům ve čtvrtek otevřel brány festival Masters of Rock – jedna z největších hudebních akcí zaměřených na rockovou a metalovou hudbu v Evropě. Festival ve Vizovicích na Zlínsku potrvá čtyři dny a pořadatelé očekávají na dvacet tisíc fanoušků z celého světa. Hlavní hvězdou úvodního dne je německá kapela Helloween.
16. 7. 2026

Připravte se na rozmary počasí, vyzývají organizátoři návštěvníky Colours

V ostravských Dolních Vítkovicích začal mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava. Brány areálu se návštěvníkům otevřely v poledne. Během čtyř dnů festival nabídne vystoupení 110 interpretů. Přípravy mírně zkomplikoval déšť a proměnlivé počasí má podle předpovědi pokračovat po celou dobu festivalu. Organizátoři proto vyzývají návštěvníky, aby se připravili na jeho rozmary.
15. 7. 2026Aktualizováno15. 7. 2026

Po Číně se i Hollywood zajímá o mikrodramata. Minutové seriály pro mobily

Filmový večer dvou párů naruší hacker a každého ze čtveřice nutí vyzradit jeho nejtemnější tajemství. Seriál Screen Time vznikl pro TikTok a jen během prvního týdne zaznamenal sedmdesát pět milionů zhlédnutí. Je dokladem, že i hollywoodské produkce si všimly potenciálu takzvaných mikrodramat, která už mají své nadšené diváky i zavedené tvůrce v Číně.
15. 7. 2026

Colours of Ostrava nabídne 130 koncertů, dopravci posílí spoje

V Ostravě začne ve středu 23. ročník festivalu Colours of Ostrava. Do areálu Dolních Vítkovic pravidelně míří desítky tisíc lidí. Festival nabídne na 130 koncertů a jeho součástí bude také diskusní fórum, na kterém vystoupí více než 150 řečníků. Organizátoři návštěvníkům doporučují, aby využili hromadnou dopravu. Dopravci posílí vlakové a autobusové spoje i MHD.
14. 7. 2026

Dobrá hudba není pro Rolling Stones cizí jazyk, potvrzuje nové album

Ani po více než šesti dekádách na scéně neopouští The Rolling Stones chuť tvořit. Nejnovějším přírůstkem do bohaté diskografie se stalo album Foreign Tongues. Veskrze pozitivní recenze vyzdvihují pestrost, řadu slavných hostů i politický podtext.
14. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.