Poslechněte si: Česká filharmonie zahájila sezonu hezky česky

Česká filharmonie zahájila 1. října svou sto dvacátou sezonou trojicí velkých českých skladatelů. Z jejich děl sestavil šéfdirigent Jiří Bělohlávek program, o kterém sám řekl, že je sice posluchačsky vděčný, ale hráčsky náročný. Koncert vysílala v přímém přenosu ČT art, poslechněte si ho ze záznamu:

Video Česká filharmonie – zahajovací koncert 120. sezony
video

Záznam: Zahajovací koncert České filharmonie

V Dvořákově síni Rudolfina přednesli filharmonici  baladu Šumařovo dítě od Leoše Janáčka, Pohádku od Josefa Suka a Druhou řadu Slovanských tanců Antonína Dvořáka, zakladatele orchestru. „Chtěli jsme revitalizovanou Českou filharmonii představit  v rejstříku skladeb, k nimž má orchestr zvláštní vztah,“ podotkl  k programu Jiří Bělohlávek.

Na postu koncertního mistra před posluchače poprvé předstoupil houslista Jiří Vodička, který se od nové sezony o místo dělí s Josefem Špačkem. Ve 120. sezoně přivítá filharmonie řadu dalších hostů, například houslisty Anne-Sophie Mutterovou a Franka Petera Zimmermanna či sopranistku Karitu Mattilu. Rezidenční umělkyní sezony se stala mezzosopranistka Magdalena Kožená.

Koncert k výročí plánuje Česká filharmonie na 4. ledna příštího roku, na den 120 let přesně od prvního koncertu orchestru pod taktovkou Antonína Dvořáka. 

Profil

Česká filharmonie a Česká televize

Česká televize je ve 120. sezoně generálním mediálním partnerem České filharmonie. Diváci se mohou těšit ještě na přenosy z Novoročního koncertu nebo open air koncertu na konci sezony. Kamery ČT zaznamenají i koncert ke 120. výročí. K vysílání jsou připraveny také záznamy edukačních projektů šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka, moderátora Marka Ebena a režisérky Alice Nellis.