Trochu Kalevala, trochu Hobit. Vyšla Tolkienova první próza

Za „možná nejtemnější a nejtragičtější" považuje britské nakladatelství HarperCollins prozaickou prvotinu J. R. R. Tolkiena. Literární debut slavného fantasy spisovatele vyšel v Británii ve čtvrtek, sto let poté, co jej Tolkien napsal.

Dvousetstránková kniha nebyla dosud široké veřejnost přístupná. Nakladatelství ji vydalo i s autorovými poznámkami. The Story of Kullervo Tolkien napsal v letech 1914 a 1915 během svých studií na Oxfordu. Ke smutnému příběhu mladíka Kullerva ho inspiroval finský národní epos Kalevala.

„Je to poprvé, kdy J. R. R. Tolkien, který do té doby psal jen poezii, stvořil prozaický text,“ upozornil odborník na spisovatelovo dílo Vincent Ferre. „Příběh Tolkien nakonec nedokončil a začal se věnovat více osobním a originálním dílům,“ dodal.

Předzvěst fantasy světa

Literární vědci v Kullervově příběhu vidí náznak Tolkienových nejznámějších děl. Podle nich v knize stvořil prostředí, které je předzvěstí mytických světů v Hobitovi, Pánu prstenů a Silmarillionu. 

Tolkien zemřel v roce 1973, jeho dosud nepublikovaná díla ale stále vycházejí. V poslední době například Húrinovy děti či Legenda o Sigurdovi a Gudrún.