Nejdražším městem světa je Tel Aviv. Praha patří mezi výrazné skokany

Nejdražším městem na světě je izraelský Tel Aviv, který vystřídal trojici Paříž, Hongkong a Curych, jež se o první příčku dělily loni. Francouzská metropole je nově druhá, spolu se Singapurem. Praha patří mezi největší skokany, celkově je na 79. příčce. Vyplývá to z průzkumu britské analytické společnosti Economist Intelligence Unit (EIU), který srovnává ceny dvou set výrobků a služeb ve 173 městech po celém světě.

Výhled na moderní část Tel Avivu
Zdroj: ČT24

Tel Aviv obsadil první místo částečně kvůli posílení národní měny šekelu vůči dolaru, stejně jako kvůli zvýšení cen za dopravu a potraviny. Bylo to druhé nejdražší město v oblasti cen alkoholu a dopravy, páté v oblasti osobní péče a šesté v oblasti rekreace.

Z evropských měst se do první desítky dostal ještě čtvrtý Curych, sedmá Ženeva a osmá Kodaň.

Nejlevnější náklady na život má podle EIU syrské hlavní město Damašek, jen o něco dráže se žije v libyjském Tripolisu a v hlavním městě Uzbekistánu, Taškentu.

Praha se dostala mezi deset měst, která se v tabulce ve srovnání s minulým rokem posunula nejvíce nahoru – o osm příček na 79. pozici. Naopak nejprudší pád – meziročně o šestnáct příček na 48. pozici – má za sebou díky levnějším cenám potravin a oděvů Řím.

Ke zvýšení životních nákladů mnoha obyvatel měst přispěly problémy s dodavatelskými řetězci a opatření týkající se koronaviru, která omezovala výrobu a obchod, vyplývá z indexu. V důsledku prudkého nárůstu cen ropy se výrazně zvýšily náklady na dopravu. Ceny zboží a služeb v průměru meziročně stouply o 3,5 procenta, což byla nejvyšší míra inflace za posledních pět let, konstatuje EIU.