Ant Group prodá akcie za 35 miliard dolarů. Půjde o největší nabídku akcií v historii

Čínská společnost Ant Group, která je finančně technologickou divizí tamního internetového prodejce Alibaba, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů (zhruba 808 miliard korun). Půjde o největší primární veřejnou nabídku akcií (IPO) v historii, informoval v pondělí server CNBC.

Společnost nabídne akcie na burzách v Šanghaji a Hongkongu. Pokud vše půjde hladce, předstihne tato nabídka loňskou nabídku akcií energetické společnosti Saudi Aramco, v té době největší na světě. 

Ant Group je dominantním provozovatelem mobilních plateb v Číně. Cenu akcií pro vstup na burzu v Šanghaji firma stanovila na 68,8 jüanu. Nabídnout jich hodlá 1,67 miliardy. Dostala by se tak před zatím největší IPO v Číně z roku 2010. Agricultural Bank of China tehdy prodejem akcií získala 10,1 miliardy dolarů.

Cenu akcií k obchodování na burze v Hongkongu, kde jich nabídne stejný počet, společnost Ant stanovila na 80 hongkongských dolarů. Podle propočtů a při zohlednění kurzových výkyvů by tak mohla firma celkem získat zhruba 34,5 miliardy dolarů.

Velké čínské investiční fondy podle agentury Reuters očekávají, že na šanghajském trhu Star Market, který byl spuštěn loni v červnu a který je obdobou amerického technologického trhu Nasdaq, budou akcie Ant upsány za 69 jüanů za kus.

I kdyby společnost Ant Group získala prodejem akcií jen 34,4 miliardy dolarů, vysoko překoná firmu Saudi Aramco. Saúdskoarabská energetická společnost loni v prosinci při vstupu na burzu v Rijádu získala asi 29,4 miliardy dolarů.

Společnost Ant Group je nejcennějším světovým „jednorožcem“, tedy miliardovou firmou (v dolarech), která není obchodovatelná na burze. Skupina hodlá peníze získané prodejem akcií využít k rozšíření uživatelské základny a přeshraničních plateb. Chce rovněž posílit své aktivity v oblasti vývoje a výzkumu. 

Největší a nejznámější součástí Ant Group je platební služba Alipay, která měla v červnu 711 milionů aktivních uživatelů. Celkové tržby společnosti Ant Group v prvním pololetí vzrostly téměř o 40 procent na 72,5 miliardy jüanů (232 miliard korun). Její zisk se téměř zdvanáctinásobil na 21,9 miliardy jüanů (70 miliard korun). 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Vlny veder představují velký problém pro evropské ekonomiky

Stoupající rtuť teploměru neznamená zátěž jen pro lidské zdraví. Svou daň si vybírá i na ekonomice, protože produktivita klesá a růst se zpomaluje, což představuje další problém pro Evropu, která se potýká s vysokými cenami energií, napsala agentura AFP.
před 2 hhodinami

Výrazná regulace kryptoměn v EU se blíží, dotkne se i tuzemských investorů

Od července skončí v zemích Evropské unie (EU) stovky firem obchodujících s kryptoměnami. Fungovat budou moct jen ty, které získaly speciální licenci. Dotkne se to i investorů z tuzemska. Ti o peníze nepřijdou, musí s nimi ale jinam.
před 6 hhodinami

V Rusku je nejhorší palivová krize za desítky let. Problémy potvrdil i Putin

Ukrajinské drony v neděli ráno znovu zasáhly rafinerii ve Slavjansku na Kubáni na jihu Ruska. Právě útoky na ropnou infrastrukturu způsobily v zemi agresora palivovou krizi, a to největší od začátku 90. let. Některé benzinové stanice už nemají co prodávat, jinde lze koupit jen omezené množství paliva za vyšší ceny. Rusové na něj musí čekat v dlouhých frontách. Problémy v neděli přiznal i vládce Ruska Vladimir Putin.
před 15 hhodinami

VideoHosté Událostí, komentářů z ekonomiky probrali zvýšení úrokové sazby či ČEZ

Bankovní rada České národní banky (ČNB) v minulém týdnu poprvé po čtyřech letech zvýšila základní úrokovou sazbu. O rozhodování v době nejisté domácí i globální politiky hovořila v Událostech, komentářích viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová. Pořad se věnoval také výzvě ekonomů premiéru Andreji Babišovi (ANO), aby přehodnotil plánované zestátnění části skupiny ČEZ. Debata se týkala i návratu hotovosti do běžného užívání, za čímž stojí i obavy z kyberútoků. Pozvání do pořadu přijal Filip Philippe Aghion – ekonom a nositel Nobelovy ceny za ekonomii. Diskuzí provázely Nina Ortová a Kristina Nováková.
před 22 hhodinami

Češi mají na summitu NATO ujišťovat, že dají na obranu dvě procenta HDP už letos

Česká delegace na červencovém summitu NATO v Ankaře potvrdí, že bude postupně do roku 2035 vydávat na vojenské výdaje 3,5 procenta hrubého domácího produktu. Vyplývá to z mandátu pro členy delegace, který v pondělí schválila vláda a který se podařilo České televizi získat. Tuzemští zástupci také mají na summitu zahraniční partnery ujišťovat, že náš stát bude už letos vydávat na přímé obranné výdaje dvě procenta HDP.
27. 6. 2026

Trump pohrozil stoprocentním clem zemím, které zavedou daň z digitálních služeb

Americký prezident Donald Trump v pátek pohrozil, že uvalí stoprocentní clo na veškeré zboží ze zemí, které zavedou daň z digitálních služeb na firmy ze Spojených států. Nové clo by nahradilo veškeré obchodní smlouvy s USA, napsal Trump v příspěvku na své sociální síti Truth Social. Upozornil, že o zavedení daně jedná řada evropských zemí. Opatření namířená proti členským státům EU, o kterých Trump hovoří, mluvčí Evropské komise Olof Gill považuje za jednostranná a neodůvodněná.
26. 6. 2026Aktualizováno26. 6. 2026

Loňský blackout byl souběh událostí, potvrdili mezinárodní experti

Rozsáhlý výpadek elektřiny v části Česka loni v červenci byl podle skupiny mezinárodních expertů souběhem několika vzájemně nezávislých technických a provozních událostí. Výsledky šetření jsou tak v souladu s loňským vyšetřováním českého provozovatele přenosové soustavy ČEPS. Experti i pracovní skupina vedená Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) zároveň pro předcházení podobným incidentům vydali soubor doporučení.
26. 6. 2026Aktualizováno26. 6. 2026

Chatboti ovlivňují nákupy víc než vyhledávače. Švýcarští spotřebitelé jim přesto důvěřují

S rozvojem generativní umělé inteligence (AI) vzniká nová komerční platforma, která může ovlivňovat nákupní rozhodování jako nikdy dříve. Firmy ve Švýcarsku i po celém světě se proto snaží dostat do odpovědí chatbotů. Mohou ale spotřebitelé jejich výsledkům důvěřovat?
26. 6. 2026

Evropský pohled