Čistý zisk Boeingu ve třetím čtvrtletí klesl o polovinu na 1,17 miliardy dolarů

Čistý zisk amerického výrobce letecké techniky Boeing se ve třetím čtvrtletí meziročně propadl o 51 procent na 1,17 miliardy dolarů (zhruba 27 miliard korun). Oznámila to ve středu sama firma, která se potýká s negativními důsledky přerušení provozu letounů 737 MAX po tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii. Akcie Boeingu ale na výsledky reagovaly mírným růstem.

Letadla Boeingu
Zdroj: Reuters Autor: Lindsey Wasson

Boeing podle agentury Reuters nadále očekává obnovení provozu letounů 737 MAX ve čtvrtém čtvrtletí. Firma ve výsledkové zprávě uvedla, že pokračuje ve spolupráci s americkým Federálním úřadem pro letectví (FAA) a dalšími regulačními orgány.

„Naší nejvyšší prioritou zůstává bezpečný návrat 737 MAX do služby,“ prohlásil generální ředitel Dennis Muilenburg. Celkové tržby Boeingu ve třetím čtvrtletí klesly o 21 procent na 19,98 miliardy dolarů (přes 460 miliard korun). Tržby divize komerčních letadel se propadly dokonce o 41 procent na 8,25 miliardy dolarů (190 miliard korun).

Firma ve třetím čtvrtletí dodala zákazníkům pouze 62 komerčních letounů, zatímco ve stejném období loňského roku jich bylo 190. V úterý odvolala šéfa divize komerčních letadel Kevina McAllistera, kterého v této funkci nahradí současný šéf servisní divize Stanley Deal.

Dvě tragédie

Boeing 737 MAX společnosti Ethiopian Airlines se letos 10. března zřítil krátce po startu z Addis Abeby. Na palubě bylo 157 lidí, nikdo nepřežil. Stejný stroj měl nehodu loni v říjnu, kdy letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 181 pasažéry a osmi členy posádky havarovalo krátce po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Provoz letounů Boeing 737 MAX byl po těchto nehodách po celém světě pozastaven. Boeing v polovině března také přerušil dodávky strojů 737 MAX zákazníkům. Podnik nyní čelí desítkám soudních sporů s rodinami pasažérů, kteří při nehodách zahynuli. Firmu také vyšetřuje americké ministerstvo spravedlnosti a Kongres. 

Akcie Boeingu před zahájením obchodování přidávaly na burze v New Yorku asi 1,2 procenta na 341 dolarů (7860 korun).