Nový šéf Českých drah chce investovat do vlaků a expandovat do zahraničí

Nový šéf Českých drah Václav Nebeský chce postupně omlazovat a modernizovat vozový park, plánuje proto masivní investice. Dráhy by podle něj měly také více expandovat na zahraniční trhy. Řekl to poslancům ve sněmovním hospodářském výboru. Nebeský byl v minulém týdnu zvolen předsedou představenstva a novým generálním ředitelem Českých drah.

Generální ředitel Českých drah (ČD) Václav Nebeský
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

Nebeský ve středu poslancům představil svou vizi a strategii, se kterou zvítězil ve výběrovém řízení. Rozdělil ji do sedmi oblastí, které se týkaly dlouhodobé strategie firmy, personálních, obchodních, ekonomických a technických záležitostí firmy. Důraz chce klást také na bezpečnost, zejména v digitální formě.

Jedním z hlavních cílů Nebeského je obnovení vlakové flotily. „Máme strašně starý vozový park, průměrné staří našich vozů je kolem 31 let. Musíme masivně investovat,“ řekl Nebeský. Chce proto postupovat podle podrobného investičního plánu, podle kterého dráhy vybírají a nakupují nová vozidla. Částku na nákup a modernizaci vozidel ovšem zatím nekonkretizoval.

Dalším cílem Nebeského je také větší aktivita státního dopravce na zahraničních trzích, Česko je podle něj pro tak velkou firmu malé. Zaměřit se chce na středoevropský trh, kde jsou provozní a technické podmínky srovnatelné s těmi tuzemskými. Západní trhy, jako například Německo, jsou podle něj pro dráhy složité. 

ČD nejsou připraveny na plné otevření železničního trhu, uvedl Nebeský

Nebeský také uvedl, že ČD v současnosti nejsou připraveny na plné otevření železničního trhu v Česku. „Společnost nyní nemá žádnou obecnou strategii, pouze strategické materiály. S kolegy proto chceme vytvořit novou strategii společnosti, která ji připraví na postupnou liberalizaci trhu,“ podotkl s tím, že nepřipravenost společnosti na otevírání trhu není vina předchozích vedení.

Dráhy jsou podle něj jediný podnik, který dokáže zajistit síťovost a návaznost spojů na tuzemské železnici. Inspirovat se chce například v Rakousku. Zároveň zdůraznil, že nechce prodávat dceřiné společnosti Českých drah. „Máme díky nim obrovské zázemí a zbavovat se toho by podle mě byla chyba,“ dodal.

Nebeský v minulosti v Českých drahách už působil, čtyři roky jako výpravčí, poté jako technolog a systémový specialista. Později byl také v dceřiných firmách skupiny ČD-Telematika a ČD Informační systémy. Před svým příchodem do ČD byl politickým náměstkem na ministerstvu pro místní rozvoj. V čele státního dopravce nahradil Miroslava Kupce, který byl odvolán v červnu. Opozice však jeho výběr kritizovala s tím, že Nebeský nemá potřebné zkušenosti.