Starbucks daně doplácet nemusí, Fiat ano, rozhodl unijní tribunál

Tribunál Evropské unie v Lucemburku zrušil nařízení Evropské komise, podle něhož měla americká společnost Starbucks doplatit 30 milionů eur (přes 776 milionů korun) na daních v Nizozemsku. Pro Komisi jde o neúspěch v její snaze zamezit poskytování nepovolené státní pomoci v podobě daňových úlev velkým firmám. Naproti tomu italsko-americká automobilka Fiat s podobným odvoláním neuspěla, a soud naopak potvrdil rozhodnutí Komise, která firmě nařídila doplatit podobnou sumu v Lucembursku.

Druhý nejvyšší soudní orgán EU vyhověl odvolání amerického kavárenského řetězce, který společně s nizozemskými úřady napadl čtyři roky staré rozhodnutí Evropské komise (EK).

Komise tehdy konstatovala, že daňová dohoda mezi Nizozemskem a Starbucksem z roku 2008, která firmu zvýhodnila proti jiným společnostem, byla v rozporu s unijními pravidly o ochraně hospodářské soutěže. „Komise nebyla schopna doložit existenci výhody ve prospěch Starbucksu,“ uvedli unijní soudci. Podle soudu Komise posuzovala údajné daňové zvýhodnění Starbucksu podle nesprávného principu, takže nemohla dojít k právně závaznému závěru.

Spory se mohou táhnout ještě několik let

Naopak v případě Fiatu, který se rovněž odvolal proti čtyři roky starému nařízení, byl podle soudu postup komisařského sboru v pořádku. Automobilka musí proto doplatit Lucembursku částku mezi dvaceti až třiceti miliony eur. Fiat v prohlášení uvedl, že je rozhodnutím tribunálu zklamán a zvažuje další kroky.

Účastníci sporu se mohou proti rozsudkům odvolat, což znamená, že spory by se mohly táhnout ještě několik let. „Rozsudky potvrzují, že ačkoli mají členské státy výhradní pravomoci určit si vlastní zákony týkající se přímých daní, musejí tak činit v souladu s unijním právem včetně pravidel pro státní pomoc,“ reagovala na verdikty eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Aktuální rozhodnutí jsou podle ní významným vodítkem pro budoucí postup Komise a EK je musí důkladně prostudovat, aby se při svých nařízeních poučila pro příště. Nepříznivý verdikt ve sporu s kavárenským řetězcem ale podle Vestagerové nic nezmění na tom, že Komise bude nadále tvrdě postupovat proti „agresivním opatřením v daňovém plánování“, pokud budou v rozporu s pravidly o státní pomoci.

Evropská komise v posledních letech nařídila doplatit daně řadě velkých firem, které podle ní v podobě úlev dostávají neoprávněnou státní pomoc, jež pokřivuje konkurenční prostředí.

Eurokomisařka Margrethe Vestagerová, která má mít stejně jako dosud i v dalším funkčním období na starosti hospodářskou soutěž, není kvůli nekompromisnímu přístupu moc oblíbená zvláště v amerických technologických firmách. Například společnost Apple se odvolala proti nařízení doplatit na daních bezprecedentních 13 miliard eur (přes 336 miliard korun). Soud EU má vynést verdikt během několika měsíců.

Komise však v poslední době prohrála několik sporů, které se týkaly státní pomoci a daní. Tribunál například letos v únoru rozhodl, že daňové výhody pro 35 nadnárodních společností, kterými podle Komise Belgie porušila pravidla o státní pomoci, jsou zcela legální.