Hartenberg z Babišova svěřenského fondu kupuje většinový podíl v síti květinářství Flamengo

Fond Hartenberg, který dosud investoval do asistované reprodukce nebo prodeje spodního prádla, kupuje většinový podíl v síti květinářství Flamengo. Její majitel, společnost HFF a. s., se dohodl s Hartenbergem na spolupráci kvůli plánovanému rozvoji firmy. Cenu transakce ani jedna ze stran neuvedla. Prodej ještě musí schválit antimonopolní úřad.

HFF se s konsolidovaným obratem přes miliardu korun řadí k nejvýznamnějším subjektům na českém trhu s řezanými a pokojovými květinami a doplňkovým sortimentem. Provozuje přes 190 prodejen květin v supermarketech, hypermarketech a nákupních centrech.

Spoluvlastník HFF Ján Balko ml. uvedl, že se firma rozhodla pro spojení s Hartenbergem z důvodu rozvoje společnosti i mimo hranice Česka. Silný finanční partner umožní zrychlit další růst společnosti a vloží do společného projektu potřebné know-how s řízením zahraniční expanze, doplnil Balko.

Hartenberg spadá pod firmu SynBiol. Její akcie a rovněž akcie společnosti Agrofert vložil premiér Andrej Babiš v únoru 2017 kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů. Fond investoval mimo jiné do zdravotnického byznysu nákupem klinik asistované reprodukce, vlastní také třeba většinový podíl v Poliklinice Modřany.

Loni koupil majoritní podíl v největším středoevropském internetovém prodejci spodního prádla Astratex. Působí rovněž v biotechnologii či potravinářství.

„Investice do Flamenga zapadá do naší dlouhodobé strategie investovat do soukromých společností se silným tržním postavením, stabilním a schopným manažerským týmem. Jsme rádi, že do naší rodiny konečně přivítáme čistě retailovou společnost, tedy z oboru, kde máme hodně zkušeností,“ uvedl spolumajitel fondu Jozef Janov, s nímž Babiš fond soukromého kapitálu Hartenberg založil.

Vlastníci sítě květinářství se chtějí v první fázi zaměřit na expanzi na Slovensko a jako prioritu vnímají i rozvoj internetového prodeje v Česku i na Slovensku. 

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se fúzí začal zabývat, jak zveřejnil na svém webu, v takzvaném zjednodušeném řízení. Rozhodnutí tedy vydá do 20 dní.