Napravte své chyby, vzkázala Čína do USA a zrušila obchodní jednání

Čína podle informací deníku The Wall Street Journal zrušila obchodní rozhovory se Spojenými státy, které se měly uskutečnit během příštích dnů. Reaguje tak na zavedení nových cel, která USA uvalily na dovoz čínského zboží. Podle listu se tak zhoršují vyhlídky na vyřešení obchodních sporů mezi dvěma největšími ekonomikami světa.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Arno Burgi

K obchodním jednáním byl před dvěma týdny do USA pozván čínský vicepremiér Liou Che. Jeho návštěva ve Washingtonu se měla konat 27. a 28. září a měla jí předcházet jednání na nižší úrovni. Všechny tyto schůzky však byly odvolány, napsal list The Wall Street Journal.

Podle zdrojů deníku naplňuje Peking odmítnutím rozhovorů svůj slib, že nebude jednat pod hrozbami. „Vše, co USA dělají, nevyvolává dojem upřímnosti a dobré vůle,“ sdělil v pátek mluvčí čínského ministerstva obchodu. „Doufáme, že USA podniknou kroky k nápravě svých chyb,“ dodal.

Zrušení rozhovorů přichází po eskalaci obchodních sporů v uplynulých dnech. Americký prezident Donald Trump v pondělí oznámil, že Spojené státy od příštího týdne zavedou nová desetiprocentní cla na čínské zboží, jehož roční dovoz do USA dosahuje hodnoty 200 miliard dolarů (zhruba 4,4 bilionu korun). Peking následně ohlásil odvetná cla na americké zboží v hodnotě 60 miliard dolarů.

Bílý dům se pomocí cel snaží vytvořit tlak na Peking, aby snížil přebytek Číny v obchodování se Spojenými státy. Cla jsou také reakcí na údajné krádeže duševního vlastnictví amerických podniků.