Trump je ochoten zatížit cly celý čínský dovoz do USA

3 minuty
Trump je připraven zatížit cly celý čínský dovoz do USA
Zdroj: ČT24

Americký prezident Donald Trump je připraven zatížit cly veškerý čínský dovoz do Spojených států. „Jsem ochoten jít až na 500,“ řekla hlava státu s odkazem na 505,5 miliardy dolarů (11,2 bilionu korun), kolik činil loňský čínský dovoz do USA. Na Twitteru pak Trump přidal kritiku Číny a Evropské unie za manipulace se svými měnami a americké centrální banky Fed kvůli zvyšování úrokových sazeb.

Po prezidentově výroku v interview, které v pátek odvysílala televize CNBC, oslabily takzvané futures na hlavní americké akciové indexy. Zhruba o 0,3 procenta ztrácely futures na Dow Jonesův index, zatímco futures na index S&P 500 byly nižší asi o 0,1 procenta. Postupně se ale trhy vzpamatovaly.

 „Dá se očekávat, že čínská reakce na sebe nenechá dlouho čekat a pondělní obchodování na asijských trzích může být značně volatilní. Proti těmto negativním zprávám jdou velmi slušné hospodářské výsledky společností za druhé čtvrtletí. Indexy S&P 500 a Dow Jones se pohybují na úrovni včerejších uzavíracích cen a technologický Nasdaq roste o 0,2 procenta,“ uvedl odpoledne analytik Komerční banky Jiří Kostka.

Čína nás dlouho oškubávala (…) Nechci je děsit, chci, aby se jim dařilo dobře, mám opravdu rád prezidenta Siho, ale (obchod) byl opravdu velmi nefér.
Donald Trump
prezident USA

Čínští představitelé prý Trumpovi v reakci řekli, že před jeho příchodem si nikdo na vzájemnou obchodní výměnu nestěžoval. „Teď už si jenom nestěžuješ. Nelíbí se nám, co děláš,“ říkali mu prý.

Americká vláda zatím uvalila cla na dovoz čínského zboží v hodnotě 34 miliard dolarů. Washingtonu vadí mimo jiné vysoký deficit obchodní bilance s Pekingem. Loni Spojené státy do Číny vyvezly podle amerického statistického úřadu zboží za 129,9 miliardy dolarů.

Čínská strana na Trumpův krok odpověděla vlastními cly na americké zboží. Obchodní válka se však nerozhořela jenom mezi Washingtonem a Pekingem, ale cla vůči sobě uplatňují i USA a Evropská unie.

Trump nerad vidí silnější dolar a manipulace s měnami u jiných

„Čína, Evropská unie a jiní manipulují svými měnami a drží úrokové sazby nízko, zatímco Spojené státy sazby zvyšují a dolar je každým dnem silnější a silnější – takže se připravujeme o velkou konkurenční výhodu,“ napsal ještě Trump v pátek na Twitteru. „Nespravedlivé podmínky, jako obvykle,“ dodal.

Kurz dolaru po prezidentových tweetech ještě prohloubil dosavadní pokles vůči euru a japonskému jenu. Krátce po čtvrté hodině odpolední ztrácela americká měna vůči jenu asi 0,7 procenta na 111,66 jenu, zatímco euro vůči dolaru přidávalo zhruba 0,6 procenta na 1,1711 dolaru.

V příspěvku Trump zároveň kitizoval politiku Fedu, což udělal už v rozhovoru pro televizi CNBC. Uvedl v něm, že je vyššími sazbami znepokojen a že by mohly mít dopad na ekonomiku USA.

Většina ekonomů se ale podle agentury Reuters naopak domnívá, že současný stav hospodářství zvyšování úrokových sazeb ospravedlňuje, stejně jako silný dolar. Míra nezaměstnanosti je v USA blízko historických minim, zatímco inflace je na úrovní dvouprocentního cíle Fedu.

Méně výhodné je to pro export, na který také míří nynější obchodní politika Trumpovy administrativy, jelikož silná měna zdražuje vývoz a na hospodaření vývozců má negativní dopad.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
před 20 hhodinami

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
před 22 hhodinami

Výdaje na zbrojení rostly loni nejrychleji od konce studené války

Celosvětové vojenské výdaje se v loňském roce zvýšily o 9,4 procenta na 2,72 bilionu dolarů (téměř šedesát bilionů korun). Zaznamenaly tak nejprudší meziroční nárůst přinejmenším od konce studené války, počátkem devadesátých let minulého století. Nejvíc vynakládají na zbrojení USA, Čína a Rusko. Informoval o tom Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
včera v 11:34

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
včera v 07:10

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
27. 4. 2025

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
27. 4. 2025

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
27. 4. 2025

Ztráta letos klesne pod miliardu, tvrdí ředitel České pošty

Ztráta České pošty letos klesne pod jednu miliardu korun, řekl v Otázkách Václava Moravce její generální ředitel Miroslav Štěpán. Poštovní služby podle něj skončí na černé nule, ztráta půjde za Balíkovnou. Loni Česká pošta tratila téměř 1,25 miliardy. Štěpán v pořadu komentoval mimo jiné očekávaný termín prodeje budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze nebo podle něj chybějící definici postavení podniku v digitalizovaném Česku.
27. 4. 2025
Načítání...