V obchodním střetu USA a Číny se Peking nachází v horším postavení. Cla ale opětuje strategicky

3 minuty
Čína na prahu obchodní války s USA
Zdroj: ČT24

Podobně jako v případě Evropské unie si USA navzájem zvyšují cla také s Pekingem. V tomto souboji je Čína v nevýhodě – do USA vyváží zboží za 450 miliard dolarů, zatímco dováží výrobky jen za 130 miliard. Čínský jüan vůči dolaru už oslabil o dvě procenta. Právě devalvace měny je jednou z možností obrany proti Trumpovým clům.

Šen-čen platí za centrum čínských technologií. Sídlí tu továrny světových značek i menší podniky, které vyrábějí díly například do mobilních telefonů. Ty, které přežily restrukturalizaci čínské ekonomiky, se teď obávají, že je položí Trumpova cla.

  • V polovině června americký prezident Donald Trump rozhodl o uvalení cel ve výši 25 procent na čínské zboží, jehož roční dovoz dosahuje hodnoty 50 miliard dolarů (1,1 bilionu korun).

Z oficiálních míst zní kvůli clům kritika Spojených států. „Jsme proti vydírání a mávání holí protekcionismu. USA zneužívají cla a rozpoutávají válku po celém světě,“ prohlásil mluvčí čínského ministerstva obchodu Kao Feng.

Ve snaze zvrátit americkou technologickou převahu má Čína ostré lokty. Rozvíjí vlastní schopnosti a buduje firmy, které by se ujaly vedení v odvětvích jako robotika a elektromobily. Spojené státy ovšem zase tvrdí, že při tom diskriminuje zahraniční společnosti, které v Číně působí.

Čína může ztratit víc

Americká administrativa věří, že tlak v podobě obchodních opatření zastaví nucený odliv technologií, kybernetické krádeže a další agresivní politiku. Zatím si ale Čína nebere poučení a drží krok, přijímá vlastní opatření.

Škody sice pocítí obě strany, avšak je to Čína, která může ztratit víc. „Čína může zavést vlastní cla. Problém je v tom, že USA dovážejí z Číny daleko víc než opačně, takže s touto strategií jí nakonec dojde munice,“ podotkl ředitel Kaiyuan Capital Brock Silvers.

Z lukrativního trhu může třeba vytlačit americké zemědělce a dělat obstrukce velkým firmám. Cíle si Čína vybírá strategicky. „Zaměří se na výrobky, které jsou pro Trumpovu administrativu z politického hlediska problematické, pocházejí například ze států důležitých pro prezidenta,“ uvedl viceprezident pro Čínu v US-China Business Council Jake Parker.

Na seznamu jsou tak sojové boby, které představují přímý úder na Trumpovy stoupence v srdci Ameriky. Do Číny totiž míří asi šedesát procent produkce.

Peking má však i další způsoby, jak zasáhnout americké firmy, například zdržovat či odepírat licence těm, které v Číně působí, nebo blokovat výrobky na celnici.

  • EU je nyní se Spojenými státy v obchodním sporu, protože Washington zavedl cla na dovoz oceli ve výši 25 procent a na dovoz hliníku ve výši deseti procent.
  • Protože se záležitost nepodařilo vyřešit, začala EU uplatňovat clo 25 procent na dovoz některého zboží z USA. Terčem nových cel jsou výrobky z oceli a hliníku, zemědělské produkty a různé další zboží, mimo jiné motocykly, džíny nebo whisky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Vláda schválila financování dostavby Dukovan

Kabinet schválil způsob financování stavby dvou nových jaderných bloků v Dukovanech. Stát od polostátní společnosti ČEZ převezme osmdesát procent podílu její dceřiné firmy Elektrárna Dukovany II, která má projekt na starosti. Stát za svůj podíl ve společnosti zaplatí ČEZu 3,6 miliardy korun. Finální dohodu s korejskou KHNP chce vláda podepsat za týden 7. května, oznámil premiér Petr Fiala (ODS).
16:29Aktualizovánopřed 15 mminutami

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 57 mminutami

Americká ekonomika klesla. Firmy v očekávání cel masivně dovážely

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu klesl o 0,3 procenta. Zaznamenal tak první pokles za tři roky. Na vině je příval dováženého zboží, které si firmy objednaly ve snaze předejít vyšším nákladům v souvislosti s očekávaným zavedením vysokých celních poplatků. Ve svém odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Loni ve čtvrtém kvartálu ekonomika vykázala růst o 2,4 procenta.
před 1 hhodinou

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
13:07Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ekonomika dle odhadu vzrostla o dvě procenta

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o dvě procenta, vyplývá z předběžného odhadu zveřejněného Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Analytici růst HDP očekávali.
09:59Aktualizovánopřed 5 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Americká vláda uleví automobilkám od cel

Americká vláda poskytne automobilkám vyrábějícím ve Spojených státech úlevu od pětadvacetiprocentních cel na automobily. Prezident Donald Trump to zdůvodnil mimo jiné ochranou národní bezpečnosti. Podle ministra obchodu Howarda Lutnicka má krok pomoci firmám při návratu dodavatelských řetězců do USA a má zmírnit dopady dovozních poplatků na autodíly. Ty by měly začít platit od 3. května.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
28. 4. 2025
Načítání...