Celní bitva pokračuje. Peking zaostřil na USA, Unii i Singapur, Washington na Turecko

Čína zavede antidumpingová cla na dovoz halogenovaného butylkaučuku ze Spojených států, Evropské unie a Singapuru. Budou v rozpětí od 23,1 do 75,5 procenta a v platnost vejdou 20. srpna. Oznámilo to čínské ministerstvo obchodu. Americký prezident Donald Trump zase na svém účtu na Twitteru oznámil, že se rozhodl zdvojnásobit cla na dovoz oceli a hliníku z Turecka. Trumpovo prohlášení vedlo k prohloubení propadu turecké liry. Ankara už signalizovala, že je připravena podniknout odvetná opatření.

Čína zahájila vyšetřování dovozu butylkaučuku z USA, EU a Singapuru loni v srpnu. Letos v dubnu pak zavedla dočasná cla. Firmy z těchto zemí podle ministerstva dovážejí butylkaučuk za dumpingové ceny, a způsobují tak čínskému průmyslu značné škody.

Spojené státy, EU a Singapur jsou největšími dodavateli této suroviny do Číny. V roce 2016 jejich celkový prodej do země činil 150 tisíc tun, což představuje více než pětasedmdesát procent celkového dovozu tohoto produktu do Číny.

  • Halogenovaný butylkaučuk v současnosti patří k nejdůležitějším surovinám k výrobě vnitřního obložení bezdušových pneumatik a je důležitý i při výrobě lepidel a uzávěrů lahví ve farmaceutickém průmyslu.

Ministerstvo nyní oznámilo, že nejvyšší sazbě 75,5 procenta bude podléhat produkce amerických firem, což se týká například společnosti Exxon Mobil, uvedla agentura Reuters.

Pro společnost Arlanxeo Belgium bude platit clo 27,4 procenta, zatímco pro Exxon Mobil Chemical a další firmy v Evropské unii 71,9 procenta. Na produkci firmy Arlanxeo Singapore bude uvaleno clo 23,1 procenta, na další singapurské firmy pak 45,2 procenta.

Čína a USA na sebe v obchodní válce vzájemně uvalily cla 25 procent

Čína a USA spolu vedou obchodní válku, která se stále zhoršuje. Obě země již oznámily vzájemné uvalení cel 25 procent na zboží, jehož roční hodnota dovozu dosahuje 50 miliard USD. Americká vláda navíc nedávno oznámila, že připravuje zavedení 25procentního cla na zboží, jehož hodnota dovozu činí 200 miliard USD, a prezident Donald Trump pohrozil cly na téměř veškerý dovoz z Číny. Hodnota dovozu čínského zboží do USA loni činila téměř 524 miliard USD.

USA proti Turecku. Trump se rozhodl zdvojnásobit cla na ocel a hliník

Trump se také rozhodl zdvojnásobit cla na dovoz oceli a hliníku z Turecka. U oceli tak bude clo činit 50 procent a u hliníku 20 procent. Informoval na svém twitterovém účtu. Turecko-americké vztahy se v poslední době zhoršily kvůli sporům ohledně politiky vůči Sýrii a kvůli tomu, že Ankara zadržuje amerického pastora Andrewa Brunsona.

„Právě jsem schválil zdvojnásobení cel na ocel a hliník pro Turecko,“ napsal Trump. „Naše vztahy s Tureckem teď nejsou dobré,“ dodal. Zhoršené vztahy Ankary a Washingtonu přispívají k poklesu kurzu turecké liry, která se v pátek vůči dolaru propadla na nové minimum. Po zprávě o zvýšení cel se propad liry prohloubil a turecká měna ztrácela až 20 procent, napsala agentura Reuters.

Pastor Brunson v Turecku čelí obvinění z terorismu a špionáže. Spojené státy ve středu kvůli procesu s pastorem zavedly sankce vůči tureckým ministrům vnitra a spravedlnosti. Oběma zmrazily majetek a účty spadající pod americkou jurisdikci, americké subjekty nyní s těmito lidmi rovněž nesmějí obchodovat.

Turecko v pátek varovalo Spojené státy, že sankce a nátlaková opatření povedou pouze ke zhoršení vztahů mezi oběma zeměmi. Podle tureckého ministerstva obchodu je navíc plánované zvýšení cel v rozporu s pravidly Světové obchodní organizace (WTO).

Mluvčí tureckého ministerstva zahraničí uvedl, že neshody je zapotřebí řešit prostřednictvím diplomacie, dialogu, dobré vůle a vzájemného porozumění. Dodal nicméně, že všechny kroky učiněné proti Turecku povedou k „nezbytné reakci“.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ještě před Trumpovým prohlášením vyzval Turky, aby v rámci „národního boje“ proti ekonomickým nepřátelům směňovali své dolary a zlato za turecké liry. Tureckou měnu kromě zhoršujících se vztahů Ankary se Spojenými státy podkopávají rovněž obavy z Erdoganova vlivu na měnovou politiku.

Turecký ministr financí a Erdoganův zeť Berat Albayrak nyní prohlásil, že turecká vláda podporuje nezávislost centrální banky, chce zlepšit důvěru v tureckou liru, efektivně bojovat proti inflaci a optimalizovat rozpočet. Jeho prohlášení však neobsahovalo mnoho podrobností, takže nedokázalo uklidnit investory a zastavit propad turecké měny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Růst státního dluhu je hrozbou pro stabilitu veřejných financí, míní NKÚ

Ani v loňském roce se státu výrazně nepodařilo vylepšit hospodaření státního rozpočtu. Schodek zůstal vysoký a představoval 271 miliard korun. Zadlužování pokračovalo rychlým tempem a tento trend nadále představuje významnou hrozbu pro stabilitu veřejných financí, uvedl ve výroční zprávě za loňský rok Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ten rovněž varoval před tím, že systém dotaci v Česku čelí zásadním problémům.
07:42Aktualizovánopřed 13 mminutami

Zákazníci opět kupují plynové kotle

Na energetickém trhu došlo k dalšímu veletoči. Zatímco poptávka po plynových a elektrických kotlech v době vysokých cen ochladla, nyní znovu sílí. Z analýz navíc vyplývá, že plynové kotle se momentálně mohou vyplatit. Opačným vývojem prošel zájem o tepelná čerpadla. Po nedávném boomu následoval pokles zájmu.
před 37 mminutami

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
před 1 hhodinou

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Dopad amerických cel na Evropu bude trvalejší, soudí Jonáš. Unie má však své trumfy, věří Singer

Nová americká cla vůči dovozu z Kanady a Mexika budou mít spíše přechodný charakter, zatímco vůči Evropě mohou mít trvalejší platnost, odhadl investiční bankéř Ondřej Jonáš v pořadu Otázky Václava Moravce. Bývalý guvernér ČNB a hlavní ekonom Generali CEE Holding Miroslav Singer s tímto závěrem ohledně sousedů Spojených států souhlasil, naopak Evropa má podle něj trumfy pro jednání s administrativou Donalda Trumpa o výši cel.
před 16 hhodinami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 18 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
včera v 06:00

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
29. 3. 2025
Načítání...