Celní bitva pokračuje. Peking zaostřil na USA, Unii i Singapur, Washington na Turecko

Čína zavede antidumpingová cla na dovoz halogenovaného butylkaučuku ze Spojených států, Evropské unie a Singapuru. Budou v rozpětí od 23,1 do 75,5 procenta a v platnost vejdou 20. srpna. Oznámilo to čínské ministerstvo obchodu. Americký prezident Donald Trump zase na svém účtu na Twitteru oznámil, že se rozhodl zdvojnásobit cla na dovoz oceli a hliníku z Turecka. Trumpovo prohlášení vedlo k prohloubení propadu turecké liry. Ankara už signalizovala, že je připravena podniknout odvetná opatření.

Čínský prezident Si Ťin-pching v Praze
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal

Čína zahájila vyšetřování dovozu butylkaučuku z USA, EU a Singapuru loni v srpnu. Letos v dubnu pak zavedla dočasná cla. Firmy z těchto zemí podle ministerstva dovážejí butylkaučuk za dumpingové ceny, a způsobují tak čínskému průmyslu značné škody.

Spojené státy, EU a Singapur jsou největšími dodavateli této suroviny do Číny. V roce 2016 jejich celkový prodej do země činil 150 tisíc tun, což představuje více než pětasedmdesát procent celkového dovozu tohoto produktu do Číny.

Ministerstvo nyní oznámilo, že nejvyšší sazbě 75,5 procenta bude podléhat produkce amerických firem, což se týká například společnosti Exxon Mobil, uvedla agentura Reuters.

Pro společnost Arlanxeo Belgium bude platit clo 27,4 procenta, zatímco pro Exxon Mobil Chemical a další firmy v Evropské unii 71,9 procenta. Na produkci firmy Arlanxeo Singapore bude uvaleno clo 23,1 procenta, na další singapurské firmy pak 45,2 procenta.

Čína a USA na sebe v obchodní válce vzájemně uvalily cla 25 procent

Čína a USA spolu vedou obchodní válku, která se stále zhoršuje. Obě země již oznámily vzájemné uvalení cel 25 procent na zboží, jehož roční hodnota dovozu dosahuje 50 miliard USD. Americká vláda navíc nedávno oznámila, že připravuje zavedení 25procentního cla na zboží, jehož hodnota dovozu činí 200 miliard USD, a prezident Donald Trump pohrozil cly na téměř veškerý dovoz z Číny. Hodnota dovozu čínského zboží do USA loni činila téměř 524 miliard USD.

USA proti Turecku. Trump se rozhodl zdvojnásobit cla na ocel a hliník

Trump se také rozhodl zdvojnásobit cla na dovoz oceli a hliníku z Turecka. U oceli tak bude clo činit 50 procent a u hliníku 20 procent. Informoval na svém twitterovém účtu. Turecko-americké vztahy se v poslední době zhoršily kvůli sporům ohledně politiky vůči Sýrii a kvůli tomu, že Ankara zadržuje amerického pastora Andrewa Brunsona.

„Právě jsem schválil zdvojnásobení cel na ocel a hliník pro Turecko,“ napsal Trump. „Naše vztahy s Tureckem teď nejsou dobré,“ dodal. Zhoršené vztahy Ankary a Washingtonu přispívají k poklesu kurzu turecké liry, která se v pátek vůči dolaru propadla na nové minimum. Po zprávě o zvýšení cel se propad liry prohloubil a turecká měna ztrácela až 20 procent, napsala agentura Reuters.

Pastor Brunson v Turecku čelí obvinění z terorismu a špionáže. Spojené státy ve středu kvůli procesu s pastorem zavedly sankce vůči tureckým ministrům vnitra a spravedlnosti. Oběma zmrazily majetek a účty spadající pod americkou jurisdikci, americké subjekty nyní s těmito lidmi rovněž nesmějí obchodovat.

Turecko v pátek varovalo Spojené státy, že sankce a nátlaková opatření povedou pouze ke zhoršení vztahů mezi oběma zeměmi. Podle tureckého ministerstva obchodu je navíc plánované zvýšení cel v rozporu s pravidly Světové obchodní organizace (WTO).

Mluvčí tureckého ministerstva zahraničí uvedl, že neshody je zapotřebí řešit prostřednictvím diplomacie, dialogu, dobré vůle a vzájemného porozumění. Dodal nicméně, že všechny kroky učiněné proti Turecku povedou k „nezbytné reakci“.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ještě před Trumpovým prohlášením vyzval Turky, aby v rámci „národního boje“ proti ekonomickým nepřátelům směňovali své dolary a zlato za turecké liry. Tureckou měnu kromě zhoršujících se vztahů Ankary se Spojenými státy podkopávají rovněž obavy z Erdoganova vlivu na měnovou politiku.

Turecký ministr financí a Erdoganův zeť Berat Albayrak nyní prohlásil, že turecká vláda podporuje nezávislost centrální banky, chce zlepšit důvěru v tureckou liru, efektivně bojovat proti inflaci a optimalizovat rozpočet. Jeho prohlášení však neobsahovalo mnoho podrobností, takže nedokázalo uklidnit investory a zastavit propad turecké měny.