Mezi podnikateli roste mírná skepse, naopak důvěra spotřebitelů v ekonomiku je rekordní

Důvěra v českou ekonomiku po únorovém růstu na nejvyšší úroveň za deset let v březnu klesla o 0,2 bodu na 99,7 bodu. U podnikatelů se ve srovnání s předchozím měsícem snížila o půl bodu na 97 bodů. Naopak u spotřebitelů vzrostla o 0,8 bodu na 112,8 bodu, což je dosud nejvyšší hodnota.  V porovnání s loňským březnem je celková důvěra i důvěra podnikatelů a spotřebitelů vyšší.

Důvěra v tuzemskou ekonomiku se i v březnu podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy udržuje na vysoké úrovni. „Spotřebitelská důvěra vystoupala na svůj absolutní rekord za celou historii měření, tedy od ledna 1998,“ uvedl.

Důvodem je podle něj pokračující růst mezd a vyhlídky na jejich další zvyšování při stále poměrně přijatelné inflaci a stlačených cenách pohonných hmot.

U spotřebitelů se pro období příštích dvanácti měsíců téměř nezměnily jejich obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace, téměř stejné zůstaly i obavy ze zvýšení nezaměstnanosti, stejně jako úmysl spořit. Obavy spotřebitelů ze zhoršení jejich vlastní finanční situace se mírně snížily a obavy z růstu cen se oproti únoru mírně snížily, uvedl Český statistický úřad.

Podle hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera je to, že důvěra spotřebitelů překonala dosavadní nejvyšší lednovou úroveň, do jisté míry překvapující vývoj, jelikož důvěra spotřebitelů v minulých letech po dosažení lednových maxim postupně klesala a začala růst opět až v druhé polovině roku.

Podnikatelé měli vyšší důvěru v ekonomiku v březnu v meziměsíčním srovnání v průmyslu a stavebnictví, naopak v obchodu a službách se snížila. 

V průmyslu proti únoru vzrostla o 0,3 bodu na 96,8 bodu a vrátila se tak na lednovou úroveň. Z průzkumu vyplývá, že podnikatelé v průmyslu v období příštích tří měsíců uvažují o zvýšení počtu zaměstnanců. „Očekávání vývoje celkové ekonomické situace jsou pro období příštích tří i šesti měsíců v meziměsíčním srovnání mírně vyšší,“ uvedli statistici. Také meziročně je důvěra v průmyslu vyšší.

6 minut
Ekonom Kovanda k mírně klesající důvěře v českou ekonomiku
Zdroj: ČT24

Podnikatelům by se mělo letos dařit, odhadují analytici

Ve stavebnictví indikátor důvěry vzrostl o 3,6 bodu na 97,1 bodu. Podle Kovandy se důvěra v březnu a únoru změnila k lepšímu natolik, že lze konstatovat, že k rychlejšímu růstu optimismu ve stavebnictví, dohromady během dvou po sobě jdoucích měsíců, došlo naposledy v roce 2004. „V březnu se také nálada ve stavebnictví ocitla na své nejvyšší úrovni od listopadu 2008, tedy od doby, než se v českém stavebnictví naplno projevily důsledky  světové finanční krize,“ doplnil.

Zástupci stavebních firem v březnu zhodnotili poptávku po stavebních pracích lépe než v únoru, očekávání růstu zaměstnanosti jsou podle průzkumu vyšší. I meziročně je důvěra ve stavebnictví vyšší.

V obchodu klesla v březnu důvěra meziměsíčně o 2,6 bodu na 100,6 bodu a ve službách o 1,4 bodu na hodnotu 96,7 bodu. Meziročně byla v obchodu nižší a v odvětví služeb vyšší.

Celkově by se podnikatelům mělo dařit i v letošním roce, míní Viktor Zeisel z Komerční banky. „Dynamika hospodářského růstu hlavních obchodních partnerů Česka zůstane pozitivní a dalšího zlepšování dozná i domácí poptávka,“ uvedl.

Ve srovnání se zahraničím zůstávají podle Seidlera tuzemské podniky i domácností  prozatím více optimističtí. Pokud se v příštích měsících bude dál zhoršovat důvěra, bude zdrojem takřka jistě vývoj v zahraničí a na světových trzích, neboť podmínky v ČR samotné hovoří pro její další zlepšování, dodal Kovanda. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Rok 2026 v Česku: Nová vláda, obecní volby i změny v zápisech prvňáčků

Rok 2026 přinese řadu významných událostí a změn, a to i hned ve svém prvním měsíci. Nová vláda Andreje Babiše (ANO) bude v polovině ledna žádat sněmovnu o důvěru. Budoucí prvňáčky čekají přísnější pravidla odkladů docházky a nově také půjdou k zápisu už v lednu místo tradičního dubna. V tuzemsku také s uzavřením posledního dolu na Karvinsku skončí těžba černého uhlí. Na podzim budou lidé po čtyřech letech opět volit své obecní zastupitele a třetina země vybere i nové senátory.
včera v 07:00

Bitcoin letos poklesl o téměř sedm procent na 87 tisíc dolarů

Nejrozšířenější kryptoměna bitcoin letos ztratila téměř sedm procent své hodnoty a na konci roku se obchodovala kolem 87 tisíc dolarů, tedy zhruba 1,79 milionu korun. Za letošní rok přitom bitcoin dosáhl svého dosavadního maxima přes 124 tisíc dolarů (2,6 milionu korun), ale také se propadl až k 76 tisícům dolarů (1,6 milionu korun). Vyplývá to z údajů serveru Kurzy.cz.
30. 12. 2025

Růst tuzemské ekonomiky očekávají odborníci i v příštím roce

Tuzemské ekonomice se letos dařilo – ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,8 procenta. Celoroční růst se podle odhadů resortu financí a analytiků ustálí na hodnotě dvě a půl procenta. The Economist zařadil v prosinci Česko na šesté místo v žebříčku nejlépe prosperujících ekonomik světa. Dle ekonoma Jana Bureše je však tento seznam zkreslující. Odborníci se shodují, že hospodářský růst může pokračovat i v dalším roce. Ekonom David Marek v této souvislosti zmínil překročení tří procent.
29. 12. 2025

Cena regulované složky elektřiny pro domácnosti klesne o patnáct procent

Regulovaná část ceny elektřiny pro domácnosti od začátku příštího roku klesne o 15,1 procenta. Spotřebitelé tak oproti letošnímu roku za cenu určovanou státem ušetří v průměru 420 korun za spotřebovanou megawatthodinu (MWh). Stovky korun za megawatthodinu ušetří i větší odběratelé. Rozhodl o tom Energetický regulační úřad (ERÚ). Do nových cen už zahrnul úlevu od poplatků za podporované zdroje energie (POZE), kterou v prosinci vláda převedla pod státní rozpočet.
29. 12. 2025

„Čínská Havaj“ chce přilákat zahraniční investice nulovými cly

Na ostrově Chaj-nan už druhým týdnem funguje největší přístav volného obchodu v Číně. Původně turistická provincie se proměnila ve výrobní a logistickou základnu. Nulová cla a citelné daňové úlevy mají přilákat nové zahraniční investice. Komunistická vláda v Pekingu to prezentuje jako ukázku své podpory neomezeného byznysu. Zároveň ale zdůrazňuje, že nic nesmí ohrozit národní bezpečnost.
29. 12. 2025

Elektřina řadě lidí zlevní. I díky převodu plateb za obnovitelné zdroje na stát

Energetický trh nabízí do nového roku příznivý výhled. Řada dodavatelů avizuje zlevnění elektřiny, zejména u smluv na dobu neurčitou. Na účtech odběratelů se má pozitivně projevit i rozhodnutí převést poplatky za podporované zdroje energie na stát. Změnu odsouhlasila vláda a Energetický regulační úřad teď rozhodnutí zpracovává. U plynu se systém poplatků nemění.
29. 12. 2025

Kompenzace regionům za dostavbu Dukovan mají vyjít na patnáct miliard

Patnáct miliard korun mají stát kompenzační opatření v regionech dotčených dostavbou Jaderné elektrárny Dukovany. Většinu sumy uhradí stát, část ale i kraje a obce. Ty už připravují projekty na bydlení a infrastrukturu. S výstavbou nových bloků má totiž přijít až deset tisíc lidí.
28. 12. 2025

Automobilky v Česku mohou vyrovnat výrobní rekord. Chystají se ale na nová omezení

Automobilky v Česku letos vyrobí skoro půl druhého milionu osobních vozů. Vyrovnaly by tím loňský rekord, kdy se produkce zastavila na zhruba 1,45 milionu kusů. Rok 2026 označují zástupci odvětví za klíčový. Na firmy dopadnou evropské regulace a jejich fungování budou dál ovlivňovat třeba vysoké náklady, celní politika nebo čínská konkurence. I proto už nepředpokládají, že by dál výrazněji rostly.
28. 12. 2025
Načítání...