Aktivních živnostníků pomalu ubývá. Ze dvou milionů jich podniká jen polovina

V roce 2017 bylo v Česku registrováno přes 63 800 nových živnostníků, což je o 2,2 procenta více než v roce 2016. 47 871 živnostenských oprávnění ale zároveň zaniklo. Vyplývá to z databází a výpočtů poradenské společnosti Bisnode, podle které zájem o živnost stagnuje.

„Ačkoliv živnostníci v rámci svého podnikání mohou využívat relativně velkorysé daňové paušály, zájem o podnikání prostřednictvím živnostenského listu v ČR v posledních letech spíše stagnuje. Naopak firmy přibývají historicky nejvyšší rychlostí,“ uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

V Česku je aktuálně 2 115 206 živnostníků. Podle interních odhadů Bisnode jich ale podnikatelskou činnost vyvíjí jen necelý milion. Podíl aktivních živnostníků tak v posledních letech klesá. To naznačuje, že lidé si živnostenské listy spíš zakládají na zkoušku nebo jako prostředek k vedlejší pracovní činnosti, dodala Štěpánová.

Přes 28 procent nových živností bylo vydáno v obchodu. Silné zastoupení má také příprava staveniště, ostatní profesní, vědecké a technické činnosti (především služby a poradenství), vzdělávání, reklamní a administrativní služby, stejně jako správa a pronájem nemovitostí.

Nejvíce nových živnostníků, více než pětina, začalo v uplynulém roce podnikat v Praze. Následoval Středočeský (12,6 procenta nových živnostníků), Jihomoravský (10,8 procenta) a Moravskoslezský kraj (deset procent).

Dvě pětiny nových živnostníků jsou ženy. Nejvyšší podíl žen mezi novými podnikali byl v Jihočeském kraji (42 procent), nejnižší v Ústeckém (37 procent).