Na Ruzyni vyroste nová řídicí věž. Dispečeři pražského letiště získají větší nadhled

Letiště Václava Havla získá novou dominantu, stávající řídicí věž nahradí nová, která bude vysoká 80 metrů. Stavba začne zhruba za dva roky a první starty a přistání by se z ní měly odbavovat za pět let.

Video Události
video

Události ČT: Stávající řídicí věž pražského letiště nahradí nová

V řídící věži na Ruzyni dispečeři navigují letadla, která přistávají a startují v Praze. Za několik let by se měli přemístit do nové věže, která bude o 30 metrů vyšší než stávající řídící středisko.

Přesná podoba nové věže teprve vzniká, už teď má ale řízení letového provozu jasné požadavky. „Kopule bude mít průměr dvacet metrů a bude rozdělena do tří pater. Stávající věž bude využita jako záložní stanoviště,“ uvedl mluvčí Řízení letového provozu Richard Klíma.

Výšku budoucí věže pomohl určit i dron, který projektantům a navigátorům přenášel panoramatické záběry areálu, takže získali přehled, kam lze z jaké výšky dohlédnout. „Díky dronu máme nyní představu, jak budou řídící letového provozu vidět na provozní plochy letiště,“ řekl Klíma.

Letiště očekává další nárůst letadel i cestujících

Přibydou totiž nové terminály a další ranvej, a tak naroste i počet letadel a cestujících. Ze současné věže ve výšce 47 metrů dispečeři odbaví během hodiny maximálně 44 vzletů a přistání. Počet odbavených letadel se má zvýšit zhruba na sedmdesát.

„V tuto chvíli počítám s navýšením počtu cestujících až na 21 milionu. V uplynulém roce prošlo pražským letištěm více než 15 milionů odbavených cestujících,“ přiblížil mluvčí Letiště Václava Havla Roman Pacvoň.

I když pražské letiště získá vyšší věž, rekord drží v Evropě jiné letiště. Vůbec nejvyšší kontrolní věž totiž stojí ve Vídni. Dispečeři tu odbavují letadla z výšky 109 metrů.