Bez zateplení může z domu unikat přes polovinu tepla. A až desítky tisíc korun ročně

Efektivním krátkodobým způsobem, jak ušetřit za energie, je změna dodavatele. V dlouhodobém horizontu může pomoci zateplení domu. Okny, fasádou a špatně izolovanou střechou může unikat i víc než polovina tepla. Zateplena je podle odhadu jen menší část domů.

Video Jak ušetřit za energie
video

Události ČT: Jak ušetřit za energie

Zdroj: ČT24

V ulici s řadovými domky se jednotlivé stavby na první pohled liší jen barvou fasády, jejich majitelé ale mohou platit zcela rozdílné částky za energie. Hodně zaleží na izolaci. Jen špatně zaizolovanými okny může unikat až třicet procent tepla. Takové problémy na domech snadno odhalí termokamery. Zásadní je však také použité palivo.

Celkové roční náklady na topení v rodinném domku o 150 metrech čtverečních, který nemá zateplenou fasádu a který využívá elektrické přímotopy, by dosáhly přibližně 92 tisíc korun. Stejný dům, který však pod omítkou skrývá izolaci, může majiteli ušetřit polovinu peněz. Za rok by totiž zaplatil jenom zhruba 42 tisíc.

Pokud majitel nezatepleného bydlení o rozloze 150 metrů čtverečních používá tepelné čerpadlo, ročně ho topení vyjde na 58 tisíc korun. U zatepleného stavení zaplatí necelých 45 tisíc.

V případě plynu může jít o třetinu peněz

Plynové topení pak v Česku používá zhruba každá čtvrtá domácnost. Roční náklady na vytápění tímto způsobem činí v případě nezatepleného rodinného domu o velikosti 150 metrů čtverečních bezmála 75 tisíc korun. Pokud si majitel ten samý dům zateplí, ušetří ročně za plyn přibližně 25 tisíc korun.

Nejnižší náklady vykazují v případě nezatepleného domu tuhá paliva. Rok topení hnědým uhlím vyjde na zhruba 52 tisíc korun. Rozdíl se zatepleným domem je pak podobný jako u domů s tepelným čerpadlem – náklady majitelům klesnou zhruba o třináct tisíc korun.

Návratnost zateplení se odhaduje na dobu 10 let, záleží na stáří domu a kvalitě izolace.