Češi si příští rok připlatí za elektřinu i plyn. Zdražení vyjde na stokoruny

České domácnosti si příští rok připlatí za elektřinu a zřejmě i za plyn. Energetický regulační úřad (ERÚ) oznámil, že pro domácnosti u elektřiny zvýšil pro příští rok část ceny, kterou určuje, průměrně o 2,5 procenta, tedy řádově o inflaci. U plynu očekává ERÚ pro příští rok stagnaci konečných cen nebo jejich mírný růst v rozmezí přibližně dvou až tří procent. Cenu elektřiny naopak podle mluvčího Petra Holubce nezvýší Pražská energetika. Podle dřívějších odhadů analytiků domácnostem vzrostou náklady na energie v řádu stokorun za rok.

Video Události
video

Události ČT: Domácnosti čekají příští rok vyšší výdaje za energie

Úřad uvedl, že regulované ceny u plynu průměrně vzrostou v příštím roce o 2,8 procenta, dopad do výsledných cen je ale díky nižšímu podílu regulované složky menší než u elektřiny. Regulovaná složka tvoří více než polovinu konečné ceny elektřiny a asi čtvrtinu konečné ceny plynu. Jsou v ní zahrnuty především poplatek za přenos a distribuci, u elektřiny také příspěvek na obnovitelné zdroje energie.

Druhou část konečných cen určují dodavatelé. Kvůli meziročnímu růstu velkoobchodních cen očekávají analytici růst i této složky, a to zejména u elektřiny. Dopad do cen už dříve připustili i někteří prodejci.

„V obou komoditách, elektřině i plynu, si lidé patrně připlatí a na tomto růstu se bude podílet jak o něco vyšší regulovaná složka cen, tak posilování cen tržních u silové složky konečné ceny. Ve prospěch spotřebitelů by měl hovořit silnější kurz koruny, ale je otázkou, zda jej dodavatelé do cen mohou znatelně promítnout,“ uvedl analytik Petr Hlinomaz. Dodal, že celkově očekává růst cen v řádu nižších jednotek procent.

Člen rady ERÚ pro oblast elektroenergetiky Vladimír Vlk v pátek uvedl, že vyšší cena takzvané silové elektřiny zároveň předznamenává vyšší náklady na krytí ztrát v přenosové soustavě a distribučních soustavách a negativně tak působí na náklady distribuce elektřiny. „I přes tento vliv je ale pohyb regulovaných cen minimální a nijak nevybočuje z trendu minulých let,“ dodal.

Náklady na distribuci rostou také u plynu. Podle předsedy rady ERÚ a radního pro plynárenství Vladimíra Outraty je to způsobeno dvěma negativními faktory. „Jednak jsou to nadprůměrně teplé zimy v posledních letech, potom také obecný pokles spotřeby plynu, který tlačí na růst jednotkových nákladů,“ uvedl.

Nově ustanovená pětičlenná rada ERÚ letos připravovala regulované ceny pro příští rok poprvé. Orgán od začátku srpna nahradil dosavadní předsedkyni úřadu Alenu Vitáskovou, které na konci července vypršel šestiletý mandát. Členy a předsedu rady jmenuje nově vláda na návrh ministra průmyslu a obchodu.

Zdroj: ISIFA/Thinkstock
Autor: iStock/himbeertoni

E.ON zdraží elektřinu zhruba o čtyři procenta

Zdražení elektřiny už potvrdila také společnost E.ON, mělo by se jednat o zhruba čtyři procenta v závislosti na konkrétním produktu, potvrdil mluvčí firmy Vladimír Vácha. Důvodem je podle něj především růst velkoobchodních cen elektřiny, které meziročně vzrostly o více než 30 procent. U plynu E.ON změnu cen nechystá.

„Tento negativní vývoj se dotkne našich zákazníků pouze minimálně a nemusí se jich dotknout vůbec, protože tam, kde je to možné, nabízíme alternativní produkty. Právě teď může být pro lidi výhodné zafixovat si cenu na delší dobu, což je jedna z cest, jak negativní vývoj cen eliminovat,“ uvedl Vácha.

Fixace cen u elektřiny se zákazníkům nyní asi vyplatí

Zafixování cen doporučuje nyní i analytik portálu Ušetřeno.cz Tomáš Suchý. „Doporučujeme nyní uzavřít smlouvy s fixní cenou na dobu určitou, obvykle na dva roky, protože současné koncové ceny energií jsou na historickém minimu,“ řekl ČTK.

Analytik společnosti ENA a výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE) Jiří Gavor naopak uvedl, že fixaci cen obecně nedoporučuje. „Přesto připouštím, že v současné situaci se fixace u elektřiny může vyplatit, očekávám totiž, že nárůst burzovních cen se ještě se zpožděním bude promítat i do cen roku 2019. V každém případě by si ale zákazník měl pečlivě přečíst, zda nepodepisuje kromě nízké ceny i neúměrnou sankci za předčasné ukončení smlouvy,“ dodal.

Cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2018 činí nyní přes 37 eur za megawatthodinu (MWh), což je meziročně o třetinu více. Roste i cena plynu, která od července stoupla o více než 16 procent na téměř 19 eur za MWh.

Zdražení potvrdili i někteří dodavatelé alternativní energie

Zdražení elektřiny potvrdil Milan Velner ze společnosti Centropol, která je druhým největším alternativním dodavatelem energií v Česku. „Více než 30procentní nárůst cen energií na velkoobchodu spojený s růstem cen regulované složky může znamenat u některých ceníků nárůst cen i o více než pět procent. Vše bude záviset na jednotlivých dodavatelích,“ dodal.

Centropol nicméně ceníky na příští rok podobně jako další firmy teprve chystá. „Ceníky u elektřiny v tuto chvíli připravujeme. U plynu jsme na začátku topné sezony oznámili velkou slevu,“ řekl ČTK mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Firma v říjnu představila nový produkt, pomocí kterého podle ní lidé ušetří za plyn 14 až 20 procent oproti tříletému tarifu s fixací.

„Se stanovením konkrétních cen pro zákazníky ještě vyčkáváme,“ uvedla mluvčí největšího alternativního dodavatele Bohemia Energy Hana Novotná. Velkou změnu v cenách elektřiny pro zákazníky ale firma pro příští rok nečeká. „Domníváme se, že zvyšování ceny na velkoobchodním trhu se do koncových cen domácností od ledna 2018 buď nepromítne, nebo promítne pouze v omezené míře,“ dodala.

„U elektřiny je pro zákazníky nyní správná doba, aby si zafixovali ceny na stávající úrovni,“ řekl mluvčí společnosti innogy Pavel Grochál. Firma je největším tuzemským dodavatelem plynu. „Ceny plynu průběžně snižujeme od roku 2013, celkem od té doby klesla cena plynu od innogy už o 25 procent,“ uvedl.

Zlevnění plynu o šest procent slibuje od začátku prosince alternativní dodavatel MND. „Pro získání slevy nemusí zákazníci nic dělat, bude jim nastavena automaticky. Pokud jde o nové ceny elektřiny, ty zatím stanoveny nemáme,“ sdělila mluvčí firmy Dana Dvořáková.