Deutsche Bank má kvůli praní špinavých peněz z Ruska zaplatit 630 milionů dolarů

Regulátoři ve Spojených státech a Británii vyměřili přední německé bance Deutsche Bank pokuty v hodnotě zhruba 630 milionů dolarů (16 miliard korun) kvůli praní špinavých peněz z Ruska. Informuje o tom server BBC.

Video Studio ČT24
video

Deutsche Bank zaplatí pokutu 630 milionů dolarů. Tentokrát kvůli praní špinavých peněz

Klienti Deutsche Bank podle regulátorů v letech 2011 až 2015 nezákonně převedli z Ruska kolem deseti miliard dolarů pomocí akcií, které nakupovali a prodávali prostřednictvím poboček banky v Moskvě, New Yorku a Londýně.

Regulátoři tvrdí, že Deutsche Bank nevyužila „řady příležitostí“ k odhalení, vyšetření a zastavení těchto praktik. Banka uvedla, že s regulátory spolupracuje a že si dala stranou peníze na krytí nákladů spojených s řešením této kauzy.

Regulátoři v New Yorku vyměřili bance pokutu 425 milionů dolarů (téměř 11 miliard korun). Od britského úřadu pro regulaci finančního trhu (FCA) dostala banka pokutu 163 milionů liber (přes pět miliard korun), napsal server BBC.

Další z řady pochybení

Pro Deutsche Bank to není jediná kauza, která vrhá stín na její pověst. Nedávno také dokončila dohodu s americkým ministerstvem spravedlnosti, že zaplatí 7,2 miliardy dolarů (182 miliard korun) za urovnání sporu kolem praktik při prodeji hypotečních cenných papírů před finanční krizí z let 2007 až 2009. Německé bance přitom původně hrozilo, že bude muset zaplatit 14 miliard dolarů, tedy téměř dvojnásobnou částku.

Začátkem měsíce se pak banka dohodla, že zaplatí ve Spojených státech 95 milionů dolarů, aby urovnala obvinění z daňového podvodu. Deutsche Bank se podle amerických úřadů v roce 2000 pomocí sítě firem snažila ukrývat peníze před správcem daně.

V polovině roku 2015 také oznámily americké úřady, že Deutsche Bank zaplatí úřadům v USA a Británii  2,5 miliardy dolarů (téměř 64 miliard korun) za urovnání obvinění z manipulace s klíčovými úrokovými sazbami. Deutsche Bank v rámci dohody o urovnání přiznala, že její zaměstnanci manipulovali s klíčovou londýnskou úrokovou sazbou LIBOR a jejími obdobami EURIBOR a TIBOR.