Tvrdý úder čínské firmě Alibaba. Kvůli padělkům je v USA opět na černé listině

Čínský internetový obchodník Alibaba Group, který před dvěma lety vstoupil triumfálně na newyorskou akciovou burzu, se v USA vrátil na černou listinu firem, jež prodávají padělané zboží. Úřad obchodního zmocněnce USA (USTR) oznámil, že internetový obchod Taobao, který patří firmě Alibaba, prodává vysoké množství padělků a jen pomalu reaguje na stížnosti firem, jež požadují smazání nabídky ze stránek.

USTR vyjmul firmu Alibaba z černé listiny v roce 2012. Několik amerických obchodních skupin se však snažilo, aby se firma na seznam vrátila.

Prezident Alibaba Group Michael Evans uvedl, že pro firmu je rozhodnutí zklamáním. Firma podle něj hlídá trh efektivněji než před čtyřmi roky. Evans rovněž přišel s otázkou, zda rozhodnutí USTR opravdu vycházelo z aktuálního vývoje nebo bylo ovlivněné současným politickým klimatem. Během prezidentské kampaně Donald Trump obviňoval Čínu z krádeže duševního vlastnictví.

Jack Ma - zakladatel společnosti Alibaba
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Tu meifei

Firma Alibaba prodala v roce 2014 na newyorské akciové burze akcie za 25 miliard dolarů (647 miliard korun). Primární nabídka firmy byla největší v historii.

Pověst ambiciózní firmy utrpí

Čínský regulátor loni vydal neobvyklou zprávu, ve které obvinil firmu Alibaba, že toho dělá málo, aby zabránila prodeji padělků na svých internetových stránkách.

Zahrnutí na černou listinu nepřináší žádné bezprostřední pokuty nebo tresty. Je však ranou pro snahy firmy zbavit se dojmu, že její internetové obchody jsou plné padělků, což je důležité pro získání větší klientské základny a získání většího podílu na globálním trhu na úkor konkurentů, jako jsou eBay a Amazon.com, napsaly agentury AP a Reuters.