Akcie Alibaby raketově stouply. Chceme být větší než Wal-Mart, hlásá firma

New York/Praha – Největší čínský prodejce zboží přes internet Alibaba vstoupil na newyorskou burzu. Akcie zahájily obchodování růstem o 37 procent. Firma uvedla své akcie na burzu poté, co jejich primární emisí získala téměř 22 miliard dolarů. Díky nim se zařadí mezi nejhodnotnější podniky na světě. Společnost vznikla před patnácti lety, založil ji učitel Jack Ma – dnes je nejbohatším mužem v Číně. Alibaba je pro samotné Číňany symbolem levných a rychlých nákupů po internetu. A to čehokoliv od hraček a oblečení až po služby. Firma ovládá v Číně 80 procent internetového trhu.

Internetový gigant a jeho podílníci získali prodejem hlavního balíku akcií 21,8 miliardy dolarů (zhruba 467 miliard korun), což byl rekord amerického trhu. Šéf NYSE Scott Cutler ale televizi CNBC sdělil, že upisovatelé uplatnili opční právo na dodatečných 48 milionů akcií, takže celková velikost emise Alibaby se vyhoupne na zhruba 25 miliard dolarů. Největší světovou primární emisí vůbec byl dosud prodej akcií čínské finanční společnosti Agricultural Bank of China z roku 2010 v hodnotě 22,1 miliardy dolarů. 

„Je to největší primární nabídka, jakou kdy svět zažil, takže na parketu panuje oslavná nálada,“ řekl agentuře Reuters Benedict Willis, který řídí na parketu NYSE operace makléřské firmy Sunrise Securities. 

Akcie Alibaby, které vstoupily na NYSE se symbolem BABA, zahájily vzestupem na 92,70 dolaru a poté se vyhouply proti emisní ceně až o 46 procent na 99 dolarů. Jejich kurz uzavřel na 93,44 USD s přírůstkem 37,5 procenta.

Video Alibaba má za sebou premiéru, a to rekordní
video

Alibaba má za sebou premiéru, a to rekordní

Alibaba má za sebou premiéru, a to rekordní

190914

Řezníček: Jiné firmy vstup na burzu kvůli Alibabě raději odložily

Alibaba je pro investory stále nevyzpytatelná, tvrdí publicista

Tržní hodnota společnosti se emisní cenou 68 dolarů dostala na 167,6 miliardy dolarů, což bylo zhruba na úrovni kapitalizace dosud největšího světového internetového prodejce Amazon. Vzestupem kurzu akcií o třetinu už ale zřetelně překonala největší sociální síť Facebook, jejíž hodnota se nyní pohybuje kolem 200 miliard USD. 

Ve Spojených státech držela dosud primát emise akcií finanční společnosti Visa za 19,7 miliardy USD, rovněž z roku 2010. Dosavadní rekord mezi primárními emisemi technologických firem držel Facebook, který v roce 2012 získal 16 miliard dolarů.

Alibaba a čeští investoři

O úpis akcií Alibaby je velký zájem i mezi českými investory. „Zhruba hodinu a půl před startem obchodování v USA evidujeme objednávky klientů v přepočtu za více než 20 milionů korun,“ uvedl hlavní makléř Brokerjet ČS Martin Urban. Zájem však podle něj bude ještě vyšší, protože spousta investorů zatím vyčkává, jakým směrem se akcie svůj první obchodní den vydají. Investoři si dobře uvědomují dlouhodobý potenciál expanze Alibaby i mimo čínský trh, dodal. „Zájem je veliký, u nás řádově v milionech dolarů,“ doplnil analytik společnosti Cyrrus Tomáš Menčík. 


Video Ekonomika ČT24: IPO Alibaby
video

Ekonomika ČT24: IPO Alibaby

Své impérium začal Jack Ma budovat jako nenápadný učitel angličtiny

Firma, ve které vlastní téměř čtvrtinový podíl americká internetová společnost Yahoo, oznámila záměr vstoupit na newyorskou burzu koncem června. „Chceme být větší než Wal-Mart,“ řekl zakladatel Alibaby Jack Ma pro CNBC krátce poté, co zazvoněním na zvonec otevřel dnešní obchodování na NYSE. „Doufáme, že si lidé budou za 15 let říkat, že toto je firma typu Microsoftu, IBM nebo Wal-Martu, které formovaly a změnily svět,“ dodal. 

Jack Ma, zakladatel Alibaby

„eBay je žralokem v oceánu. My jsme krokodýlem v řece Jang-ce. Když budeme bojovat v oceánu, prohrajeme. Ale když se utkáme v řece, zvítězíme.“


Jack Ma
Zdroj: ČTK/ZUMA
Autor: Huang Zongzhi

Alibaba poskytuje trh, platební systém a zákaznický servis. Jako Amazon, PayPal a eBay dohromady. Charismatický Jack Ma je nejbohatší muž v Číně. Své impérium přitom začal budovat jako nenápadný učitel angličtiny, který o počítačích a obchodování nevěděl téměř nic. Přes Alibabu se v Číně provede na 80 procent internetových obchodů. 

Přednost dostala newyorská burza, Nasdaq si pošramotil pověst při emisi Facebooku

Alibaba dala newyorské burze přednost před Hongkongem i americkým trhem Nasdaq, kde se obvykle obchodují technologické tituly. Nasdaq si pošramotil pověst při předloňské primární emisi Facebooku, kterou poznamenaly technické problémy. Hongkongu se firma vyhnula kvůli tamním přísným pravidlům pro rovný přístup k akcionářům. 

Newyorská burza před vstupem akcií Alibaby rozsáhle testovala své systémy, aby zajistila hladký průběh očekávaného silného obchodování. I tak se ale akcie firmy kvůli obrovskému návalu objednávek začaly obchodovat až zhruba dvě a půl hodiny po otevření burzy. Její akcie požadovali investoři, na něž se v primární nabídce nedostalo, a asi čtyři desítky finančních institucí objednávaly akcie za miliardu dolarů nebo více.

Číňané jsou nejaktivnější on-line zákazníci na světě

Úspěch Alibaby vychází nejen z množství obchodů a konkurenčních cen. Ale taky z toho, že Číňané jsou nejaktivnější on-line zákazníci na světě. Každý na webu nakoupí v průměru osmkrát měsíčně. Levné nákupy ale mají svá rizika. V Číně to jsou hlavně padělky a vadné zboží, kterými je Alibaba zaplavená.