Další modernizace D1 i nové dálniční úseky. Stavební plány na rok 2017

V příštím roce se má v Česku postavit či začít stavět 140 kilometrů dálnic a silnic. Pokračovat má na několika úsecích modernizace D1. Stavět se bude také na železnici, opravy a rekonstrukce čekají některé tratě i nádraží. Celkem má na dopravu podle státního rozpočtu 2017 směřovat 82 miliard, což je více než letos, ale méně než v roce 2015, kdy se dočerpávaly peníze z předchozího programového období EU (96 miliard).

Video Mimořádné pořady ČT24 - Státní rozpočet 2017
video

Studio Rozpočet 2017: Dopravní stavby

Ještě před tím se ale mají motoristé dočkat dokončení posledního úseku dálnice D8 přes České středohoří. Na 17. prosince se chystá otevření stavby, kolem které se vedly a vedou ostré spory

„Stavebně máme jistotu, že poslední úsek D8 bude připraven do provozu. Dálnice bude 17. prosince bezpečně a technicky správně připravena k provozu,“ řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR Jan Rýdl. 

Za důležité akce roku 2017 považuje například stavby na D11 a D6. Ve výstavbě budou také už poslední dva úseky D1.

Živo bude i na železnici 

Náměstek generálního ředitele SŽDC pro modernizaci dráhy Mojmír Nejezchleba uvedl, že z hlediska finančního objemu je nyní největší modernizace železniční tratě Praha–Plzeň. Ta však ještě v příštím roce dokončena nebude, s tím se počítá na rok 2018.

SŽDC nyní vypsala tendry na zhotovitele prací pro rekonstrukci Negrelliho viaduktu či úseku mezi Prahou–Hostivaří a Prahou – hlavním nádražím. Půjde o miliardové investice. Náměstek připomněl i modernizaci tratě Sudoměřice–Votice za více než šest miliard.

Celkem by se mělo proinvestovat 23 miliard, tedy o čtyři více než letos. Z toho miliarda půjde na projektovou přípravu a výkupy pozemků, uvedl Nejezchleba.