Sazby hypoték zamíří nahoru. Banky reagují i na novou legislativu

Řada velkých bank v Česku od prosince zvýší sazby hypoték, vyplývá z ankety ČTK. Krok zdůvodňují dopady zákona o spotřebitelském úvěru a rostoucí cenou zdrojů na mezibankovním trhu. V posledním roce průměrná výše úrokové sazby převážně klesala a v říjnu se dostala na nové minimum 1,80 procenta.

Komerční banka zvýšila úrokové sazby hypotečních úvěrů už od tohoto týdne o zhruba 0,5 procentního bodu, řekl ČTK člen představenstva banky Vladimír Jeřábek. Ustanovení nového zákona o spotřebitelském úvěru, které omezuje bankám možnost zpoplatnit předčasné splacení hypotéky, podle něj zcela jednoznačně bankám vytváří dodatečné náklady.

Cena hypoték se díky vysoké konkurenci a prostředí nízkých úrokových sazeb již nyní přiblížila hranici profitability a ve chvíli, kdy nový zákon vejde v platnost, banky nebudou mít jinou možnost než zareagovat zvýšením sazeb, dodal Jeřábek.

Změny chystá i Hypoteční banka. „V souvislosti s dopady zákona o spotřebitelském úvěru a se zvyšující se cenou zdrojů na mezibankovním trhu přistupujeme s účinnosti od 1. prosince ke zvýšení úrokových sazeb u sedmi a desetiletých fixací o 0,3 procentního bodu,“ informovala mluvčí banky Marie Mocková. Krátkodobé, tedy tříleté a pětileté fixace, zatím podle ní zůstávají beze změny. Nicméně jejich zvýšení nelze s ohledem na pohyby cen zdrojů v brzké budoucnosti vyloučit, poznamenala.

Mocková předpokládá, že pro spotřebitele bude mít nový zákon pozitivní dopady. Měli by nyní mít podle ní jistotu, že jim žádná banka neudělí hypotéku, u které by hrozilo, že ji nebudou schopni splácet. Navíc je pro ně výrazně snazší a levnější splatit úvěr dříve a v konkrétních případech (při úmrtí nebo dlouhodobé nemoci jednoho z klientů) jsou chráněni i před úhradou jakýchkoliv nákladů spojených s předčasným splacením úvěru.

Zákon navíc chrání spotřebitele, kteří se v průběhu splácení hypotečního úvěru přestěhují do zahraničí nebo začnou pracovat v zahraničí před kurzovými riziky, protože si mohou kdykoliv změnit měnu, ve níž úvěr splácejí. Taková rizika musí nově nést banka, dodala.

Raiffeisenbank zvyšuje podle doby fixace, Unicredit o konkrétní podobě ještě rozhodne

Raiffeisenbank od prosince hypotéky zdražuje u pětiletých fixací o 0,1 procentního bodu, u sedmiletých o 0,2 a u delší fixace o 0,3 bodu. Mluvčí banky Petra Kopecká upozornila na to, že od prosince bude mít klient možnost jednou ročně splatit až 25 procent jistiny. Raiffeisenbank tuto službu nabízela již několik let, a to za navýšení o 0,1 procentního bodu k úrokové sazbě. „U milionové hypotéky představuje 0,1 procentního bodu na sazbě necelých 50 korun na splátce,“ doplnila.

Také Unicredit Bank plánuje mírné navýšení úrokové sazby u hypoték, o kolik to konkrétně bude, se ale podle mluvčího banky Petra Plocka rozhodne až příští týden. Důvodem je růst ceny zdrojů a vliv nového spotřebitelského zákona, podotkl.

„Do oblasti hypoték přichází v tuto chvíli tři novinky, a to omezení stoprocentních hypoték, změna plátce daně z převodu nemovitosti a nový zákon o spotřebitelských úvěrech, který se může projevit i ve výši úrokových sazeb, kdy banky musí například počítat s předčasným splacením úvěru už při získávání finančních zdrojů pro úvěry,“ připomněl manažer hypoték České spořitelny Karel Chábek. „Na základě těchto vlivů čekáme postupný růst úrokových sazeb, na změny budeme reagovat až po účinnosti novely zákona,“ uvedl.

Naopak Skupina Wüstenrot od začátku prosince v souvislosti s novelou zákona růst úrokových sazeb hypoték neplánuje. Manažer vývoje bankovních produktů Wüstenrotu Jiří Klos očekává, že novela zákona přinese náročnější administrativu. Klient obdrží více dokumentů, také banka bude muset uchovávat větší množství dokumentů. Banky budou více prověřovat úvěruschopnost klienta. Samotnou dobu zpracování úvěrů a dobu vyřízení hypotéky pro klienta by to však podle něj ovlivnit nemělo.