Insolvence OKD ohrožuje dalších 6000 míst. V krizi se ocitají dodavatelé

V Karviné v úterý jednal prozatímní věřitelský výbor společnosti OKD. Ta je od května v úpadku. K situaci v OKD a jejich subdodavatelů se vyjádřil také prezident Hospodářské komory České republiky Vladimír Dlouhý i vládní zmocněnec Jiří Cienciala. OKD svým subdodavatelům podle nich neplatí, a to již ohrožuje samotnou existenci těchto společností. Ohroženo údajně může být až 6 tisíc pracovních míst.

Důl Darkov
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

Kvůli insolvenci OKD má potíže řada subdodavatelů – jde přibližně o 650 firem. Od těžební společnosti nedostávají peníze za služby či výrobky. Na pokraji krachu má být šest společností. 

V problémech jsou ale malé i střední podniky. Prezident komory Vladimír Dlouhý řekl, že průměrný počet zaměstnanců ve firmách, které jsou na dodávkách pro OKD přímo závislé, je 30 až 50. „Ty firmy už se dneska dostávají do druhotné platební neschopnosti, nejsou schopny platit dále svým dodavatelům, kteří se následně dostávají do problému,“ řekl Dlouhý, podle kterého jde o nebezpečný řetězec multiplikativních následků.

Prezident Hospodářské komory prosazuje, aby firma OKD prošla postupným útlumem těžby. „Podle Dlouhého by se o to měla postarat vláda, a to tak, aby celý proces pokračoval co nejdéle s co nejmenšími dopady,“ uvedl redaktor České televize Radek Wiglasz, který jednání komory sledoval.

Dlouhý dodal, že v srpnu by mohly OKD dojít peníze. Firma už několik týdnů čeká na to, zda jí stát půjčí na provoz. Vláda se již otázkou, zda a kolik peněz firmě poskytne, aby měla na výplaty horníkům, zabývala. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) navrhoval půjčku až miliardu korun od státního podniku Prisko. Nezaručuje ale, že se vše státu vrátí. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) s miliardou nesouhlasí.

 

Video Události v regionech plus (Ostrava)
video

Hospodářská komora řeší situaci v OKD

Zdroj: ČT24

Předseda krajské hospodářské komory Jan Březina řekl, že dřív, až do podání insolvenčního návrhu na OKD, firmy neměly problémy se splatností, v době podání návrhu neměly žádné pohledávky po splatnosti a v problémech se tak ocitly zcela náhle. „Samozřejmě i ony mají své dodavatele a jejich subdodavatelé také čekají na své peníze. A najednou se efekt druhotné platební neschopnosti začíná projevovat a mnozí z nich musí uvažovat o tom, že za a) omezí svoji výrobu nebo že za b) svoji výrobu zcela ukončí,“ řekl Březina.

Dlouhý řekl, že specifikem je, že i kdyby se firmy snažily, některé z nich nové klienty najdou těžko. „Typově jsou to často jednorázové věci, není to sériová výroba, je to specializace na kusové dodávky, které nejsou snadno převoditelné někam jinam,“ vysvětlil.

Podle vládního zmocněnce Ciencialy je klíčová hlavně otázka bezpečnosti. Pokud by podle něj byly zasaženy firmy, které zajišťují bezpečnost samotné existence šachet, nastanou vážné problémy.

Tripartita: Věnujte se situaci v OKD intenzivněji 

Krajská tripartita i hospodářská komora chtějí prosadit, aby se problémům kolem OKD intenzivněji věnovala vláda. „Vláda by se měla především rozhodnout, jak se postaví vůči OKD. Nejhorší je nejistota,“ řekl Dlouhý. Sdělil zároveň, že se vláda od problémů v OKD a jejich subdodavatelů „odtahuje“. Měla by být „aktivnější“. Cienciala chce, aby se situace řešila konsenzuálně ve jménu zachování co nejvíce pracovních míst v regionu po co nejdelší dobu. 

Členové tripartity připravili materiál, který specifikuje možnosti, jak by vláda mohla dodavatelské firmy OKD podpořit. Jsou mezi nimi státní odkup pohledávek dodavatelských firem za kompromisní cenu, vracení DPH firmám z faktur, které OKD nezaplatilo, nebo speciální program či příspěvek na udržení pracovních míst. 

 

Prozatímní věřitelský výbor OKD, který se v úterý sešel k situaci v OKD, má tři členy: český stát prostřednictvím České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), zdravotní pojišťovnu Revírní bratrská pokladna a firmu Advanced World Transport (AWT). Na prvním zasedání byl před dvěma týdny předsedou výboru zvolen zástupce ČSSZ.  

Insolvenční návrh na sebe podala sama firma a uvedla v něm, že nejméně 650 věřitelům dluží přes 17 miliard korun, své závazky není schopna splácet a její majetek nedosahuje ani sedmi miliard korun. Své pohledávky u soudu dosud přihlásilo přes 300 věřitelů.

Insolvenční návrh na společnost OKD 2.65 MB

Uhlí se těží. Dluhy zůstávají

V dolech OKD se dál těží uhlí. Firma má nyní zhruba 9800 vlastních zaměstnanců a pracuje v ní asi 2500 dodavatelských a 200 agenturních pracovníků. Majitelem OKD je společnost New World Resources (NWR), kterou vlastní skupina Ad Hoc Group (AHG). Zástupci NWR se již vyslovili proti omezením svých akcionářských práv, jež chtějí uplatňovat v OKD. Případem se bude zabývat Vrchní soud v Olomouci.