Babiš: OKD nepotřebuje půjčit, bude v plusu. Den předtím říkal opak

Stát by měl těžební společnosti OKD půjčit miliardu korun. Firma v úpadku potřebuje 400 milionů korun na provozní kapitál, 280 milionů korun na těžbu do konce roku a 320 milionů by byla rezerva na mimořádné události. Koaliční strany se podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) dohodly na půjčce OKD od státního podniku Prisko, neshodly se ale na konkrétní částce. Vláda o ní rozhodne do konce června. Ministr financí Babiš však sdělil, že OKD zřejmě nepotřebuje půjčit miliardu korun, jak tvrdí Mládek. Podle Babiše by firma v srpnu měla mít kladné cash flow.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

Babiš uvedl, že v OKD obdržel výhled cash-flow, který podle něj říká, že koncem srpna má mít společnost 122 milionů korun. „Požádáme, aby nám to dali na papíře a budeme analyzovat, jestli vůbec můžeme peníze půjčit a jestli o ně nepřijdeme,“ uvedl.

V úterý přitom Babiš řekl, že další finanční výhled OKD je špatný a ukazuje na propad v řádu stovek milionů korun. „K srpnu se jedná o 112 milionů, management chce mít navíc nějakou rezervu,“ řekl. Zmínil, že společnost podle managementu také potřebuje investovat kolem 290 milionů korun do výroby. „Měli bychom zároveň kontaktovat odběratele uhlí, uklidnit je, že chceme, aby firma přežila,“ doplnil.

Babiš o půjčce OKD již hovořil po jednání s vedením OKD a zaměstnanci v Dole Darkov v Karviné. Podle něj by zadlužená firma do konce srpna mohla potřebovat na provozní financování až 400 milionů korun.

Video Studio ČT24
video

Studio ČT24

Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) je ale na stole dohoda, že půjčka by měla být od Priska. Dál se bude debatovat o sumě a struktuře půjčky. Vláda má vůli rozhodnout do konce června, řekl Mládek Radiožurnálu.

„Blížíme se ke schématu řešení, to znamená, že je zapotřebí udělat nějakou půjčku. Máme podle všeho dohodu, že by to měl být státní podnik Prisko, který kontroluje ministerstvo financí,“ uvedl Mládek. Prisko má od začátku 90. let na starosti vyrovnání závazků a pohledávek mladoboleslavské Škody. Podle Mládka v Prisku zůstaly nějaké peníze. Přestože přesné informace nemá, naznačoval, že by dokonce mohly stačit.

OKD chybí hotovost na provoz

Společnost OKD se kvůli klesajícím cenám uhlí i své předluženosti dostala do existenčních potíží a od počátku května je v úpadku. V insolvenčním návrhu představitelé firmy uvedli, že společnost má dluhy přesahující 17 miliard korun a její majetek nedosahuje hodnoty ani sedmi miliard korun. Podle firmy je věřitelů nejméně 650. Přihlásilo se jich už přes 160 a ohlásili pohledávky dohromady za víc než 11 miliard korun.

Největší pohledávky celkem za víc než deset miliard korun u soudu přihlásila londýnská banka Citibank, která je agentem držitelů dluhopisů. Majitelem OKD je společnost New World Resources (NWR), kterou vlastní skupina Ad Hoc Group (AHG). Ta je podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) zřejmě také hlavním věřitelem OKD. Předseda představenstva a generální ředitel OKD Dale Ekmark už dříve uvedl, že 13 ze 17 miliard korun dluhů OKD jsou závazky v rámci skupiny.

V dolech OKD se dál těží uhlí. Firma má nyní zhruba 9800 vlastních zaměstnanců, asi 2500 dodavatelských a 200 agenturních pracovníků. Ztráta zaměstnání ale hrozí i dalším tisícům lidí v navazujících profesích.