V pražských Malešicích vzniká další stanové městečko pro uprchlíky. Zázemí v něm najde 150 lidí

Nahrávám video
Události: Stanové městečko v Malešicích
Zdroj: ČT24

Pražští hasiči začali v pondělí v Malešicích na pozemku České pošty stavět stanové městečko pro ukrajinské uprchlíky. Ubytování v něm najde 150 lidí, zejména těch, co nyní pobývají na hlavním nádraží. Hotovo by mělo být v úterý. Následně začne jeho připojování na inženýrské sítě, řekl mluvčí hasičů Martin Kavka. Součástí bude zázemí včetně jídelního stanu či sprch. Kdy se v městečku objeví první uprchlíci, zatím však není jasné.

  • 0:00

    Novější zprávy z rusko-ukrajinské války najdete zde.

  • 22:29

    Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na čtvrteční poradě v Záporoží nařídil vojákům rychle budovat opevnění na všech hlavních úsecích fronty, uvedl server Ukrajinska pravda s odvoláním na vyjádření samého prezidenta ve večerním videoprojevu.

    "Na všech základních směrech, kde je nutné posílit (ukrajinské pozice), je třeba urychlit výstavbu (opevnění)," uvedl Zelenskyj. Jde podle hlavy státu především o úseky fronty u Avdijivky a Marjinky, Kupjanska a Lymanu, jakož i o výstavbu opevnění v Sumské, Černihivské, Kyjevské, Rivnenské, Volyňské a také na jihu Chersonské oblasti.

  • 21:20

    Pro americkou vládu by mohlo být po Novém roce velmi složité pokračovat v podpoře Ukrajiny, neuvolní-li Kongres na tento účel dodatečné finance. Na brífinku to řekl mluvčí Bílého domu John Kirby, který vyzval zákonodárce k urychlenému rozhodnutí. Žádost o další miliardy dolarů blokuje Republikánská strana, která chce vyčlenění peněz spojit se zpřísněním imigračních zákonů.

    "Přistávací dráha se krátí," prohlásil Kirby. "Myslíme si, že máme čas zhruba do konce roku, než začne být velmi obtížné dál Ukrajinu podporovat. A konec roku přijde brzy," upozornil na tiskové konferenci mluvčí pro otázky národní bezpečnosti.

V Praze už několik týdnů funguje stanové městečko v Troji, kde bylo k pondělku 147 uprchlíků. Hlavní město se potýká s velkým přílivem běženců z Ukrajiny. Asistenční centrum KACPU ve Vysočanech, které slouží pro Prahu a střední Čechy, dosud odbavilo přes devadesát tisíc lidí.

Hasiči na nynější stavbě začali pracovat v pondělí ráno. Kdy bude místo plně připraveno přijmout uprchlíky, bude záležet na dalším postupu prací. Hasiči staví stany, po jejichž dokončení bude třeba napojit areál na elektřinu nebo vodu a naplánovat režim fungování městečka. 

Koncept stanového městečka je stejný jako v Troji, kdy se jedná o postupy, které hasiči trénují. „Měli jsme požadavek na podobu areálu, aby sem ten koncept zapadl, takže se dokončují práce, kdy se musí vysekat křoviny, abychom tady mohli postavit deset stanů,“ řekl Kavka.

Městečko vzniká na pozemku vedle třídírny České pošty mezi ulicemi Českobrodská a Sazečská a vlakovými kolejemi. „Pozemek patří částečně České poště a částečně magistrátu a má rozlohu pět tisíc metrů čtverečních. Výhoda je, že kromě těch náletových dřevin zde není nic, co by bránilo výstavbě městečka. Kácejí se pouze křoviny, žádné stromy se kácet nebudou,“ ujistil mluvčí ČP Matyáš Vitík. Na odstraňování zeleně dohlíží úředník z odboru životního prostředí Prahy 10 a zástupce odchytové stanice. 

„Bude zde celkem deset stanů, kde budou uprchlíci ubytovaní. V každém z nich bude patnáct lůžek ke spaní. Předpoklad je takový, že stany budou hotové a vybavené zítra (v úterý) během dne,“ uvedla redaktorka ČT Karolína Nová. Stavbu hasičům podle ní komplikuje sekání náletových dřevin. „Hasiči začnou stavět další stan až ve chvíli, kdy se pro něj uvolní místo,“ dodala. 

„Za dvanáct hodin by mělo být hotovo. Tady to možná bude trvat trochu déle, protože areál není ještě plně připraven,“ řekl Kavka.

Jídelna, sprchy, dětský koutek

Stejně jako v Troji také v Malešicích bude desítka stanů pro ubytování, společné prostory jako jídelna, sprchy a sociální zařízení a vznikne dětský koutek. „Plán výstavby, který jsem od velitele viděl, je de facto totožný s Trojou, liší se jen v pár drobnostech,“ dodal Kavka. Výstavba stanů trvá čtyři až pět hodin. Následně je potřeba areál napojit na inženýrské sítě. 

Praha se potýká s nedostatečnou ubytovací kapacitou a jedná s vládou a ostatními kraji o přemístění uprchlíků do krajů, které nejsou tolik vytíženy. Kvůli nedostatku ubytovacích kapacit a situaci na hlavním nádraží vzniklo v polovině května stanové městečko v Troji.

Náklady na léčbu Ukrajinců budou skoro sedm miliard

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) očekává, že při počtu 350 tisíc uprchlíků z Ukrajiny budou letos náklady na jejich péči asi 6,9 miliardy korun.

Podle ředitele VZP Zdeňka Kabátka budou ale reálné náklady zřejmě nižší. „Je to číslo, které je podle mého názoru na horní hranici odhadu,“ uvedl. V něm pojišťovna počítá s maximálním odhadem 350 tisíc uprchlíků, z nichž každý bude potřebovat zdravotní péči za zhruba 26 400 korun, což je asi 60 procent průměru českých pojištěnců. „Nakonec to třeba může dopadnout tak, že bude saldo vyrovnané,“ doplnil předseda správní rady poslanec Tom Philipp (KDU-ČSL).

Podle Kabátka zatím data o čerpání zdravotních služeb Ukrajinci za březen a část dubna neukazují, že by jejich potřeba zdravotní péče byla nějak masivní. Řádově šlo podle něho v březnu o vyšší desítky milionů korun, nejde ale o konečná čísla. Mezi uprchlíky je ale víc nemocných. „V tom vzorku 350 tisíc Ukrajinců je jich procentuálně více než ve vzorku české populace, ale zatím to není nijak alarmující rozdíl, který by nás vedl k nějakým zásadnějším debatám, co s tím dál,“ doplnil Kabátek.

Podle něho do Česka přicházejí i velmi vážně nemocní uprchlíci, například s rakovinou, nebo pacienti, kteří potřebují nejmodernější léky na cystickou fibrózu. Registrováno je přitom i dítě se spinální svalovou atrofií (SMA), jehož léčba vyžaduje podání dosud nejdražšího v tuzemsku hrazeného léku Zolgensma, který stojí přes 50 milionů korun.

„Domníváme se, že celá řada se zapojí do pracovního procesu nebo bude zemi opouštět, takže (náklady) budou spíš klesat,“ dodal Kabátek. Podle dat pojišťovny je již zaměstnáno či podniká téměř 35 tisíc Ukrajinců, tedy asi osmnáct procent z těch v produktivním věku. Pokud se pojištěnec vrátí na Ukrajinu a od pojištění se neodhlásí, přesto za něj dostane zdravotní pojišťovna od státu roční pojistné, protože rok mu platí vízum. Půjde zhruba o 21 tisíc korun, což je méně než průměrný výdaj na pojištěnce za rok. 

V produktivním věku je celkem 190 tisíc z nových ukrajinských pojištěnců VZP. Dětí je 125 tisíc, dospělých žen 152 tisíc a dospělých mužů 57 tisíc. V současné době za ty, kteří nepracují, hradí po dobu jednoho roku zdravotní pojištění stát. Měsíčně za každého stejně jako za české děti, seniory či nezaměstnané odvádí 1979 korun, od července to bude 1597 korun. VZP očekává, že příjmy z těchto plateb a odvodů pracujících budou asi 4,5 až 4,7 miliardy. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoZtráta reputace fotbalu, zhodnotil Šťastný nedohrané derby Slavie a Sparty

Nedohrané fotbalové derby Slavie a Sparty bude ještě dlouho předmětem diskuzí, řekl v pořadu Interview ČT24 ministr pro sport, prevenci a zdraví Boris Šťastný (Motoristé). Podle něj došlo ke ztrátě reputace fotbalu i nalomení důvěry mezi Slavií a fanoušky. Šťastný avizoval, že bude jednat se zástupci Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) o využití kamerových záznamů a technologie rozpoznávání obličejů. Ministr připustil, že legislativa vylučuje průběžné skenování lidí, ale zdůraznil, že existují výjimky. „Mým úkolem je ve spolupráci s ÚOOÚ, s ministerstvem vnitra a s ministerstvem spravedlnosti hledat cestu, jak to udělat,“ dodal ministr. Zdůraznil, že technologii není možné využít plošně, ale pouze za přísné regulace a v konkrétních případech. Rozhovor vedl moderátor Daniel Takáč.
před 19 mminutami

Poslance čeká projednávání sporné novely rozpočtových zákonů

Poslance ve středu čeká závěrečné kolo projednávání sporné vládní novely zákonů týkajících se veřejných rozpočtů. Předlohu kritizuje opozice, obává se toho, že změny v zákonech umožní vládě nekontrolovatelné utrácení, a tím i nebezpečný nárůst státního dluhu. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) naopak vnímá opoziční kritiku jako „bouři ve sklenici vody.“
před 2 hhodinami

Neznámý pachatel odcizil z baziliky na Liberecku lebku svaté Zdislavy

Neznámý pachatel v úterý vpodvečer odcizil z baziliky v Jablonném v Podještědí na Liberecku lebku svaté Zdislavy. Historicky je její hodnota zřejmě nevyčíslitelná, uvedla na webu policie její regionální mluvčí Dagmar Sochorová. Policie žádá veřejnost o pomoc při pátrání. Svatá Zdislava je uctívaná jako patronka rodin, kongregace sester dominikánek, ale také litoměřické diecéze a českého národa, svatořečena byla v roce 1995.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Viceprezident Hospodářské komory Štefl byl propuštěn z vazby, píší Seznam Zprávy

Viceprezident Hospodářské komory Michal Štefl, stíhaný v kauze údajného zneužívání dotací na inovace, byl propuštěn z vazby. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Evropský pověřený žalobce Radek Mezlík webu řekl, že důvody vazby pominuly.
před 8 hhodinami

VideoFramatome a Centrum výzkumu Řež podepsaly smlouvu o spolupráci v jaderné energetice

Francouzská společnost Framatome a Centrum výzkumu Řež podepsaly smlouvu o spolupráci na vývoji jaderného paliva a technologií jaderné bezpečnosti. I to má přispět k postupnému odchodu od paliva z Ruska. Dodávky ruského paliva do Temelína nahradila americká společnost Westinghouse. V případě Dukovan byla podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže situace složitější, protože palivo se muselo zcela nově vyvinout – nikde na trhu nebyla nabídka paliva pro tamní typ reaktorů. Dukovany tak budou ruské palivo ještě zhruba rok a půl odebírat.
před 8 hhodinami

VideoPrůměrná cena poledního menu v restauracích přesáhla 200 korun

Obědy mimo domov lidem zdražily – průměrná cena poledního menu v českých restauracích v dubnu poprvé přesáhla dvě stě korun. Platí to hlavně pro velká města, za oběd tak lidé platí průměrně o šest korun více než v dubnu minulého roku. Ceny jsou nejvyšší v Praze, a to především ve čtvrtích, kde řada lidí pracuje v kancelářích. Nejnovější průzkum ukazuje, že pro průměrného zákazníka v Česku zůstává rozhodujícím faktorem cena.
před 8 hhodinami

Šťastný chce prosadit zákaz zahalování obličeje na sportovních akcích

Ministr pro sport Boris Šťastný (Motoristé) chce v reakci na výtržnosti při víkendovém fotbalovém pražském derby zakotvit v přestupkovém zákoně zákaz zahalování obličeje či zpřísnit sankce za vstup na hrací plochu. Řekl to po úterním jednání s fotbalovými funkcionáři. Ministr chystá také schůzku s Úřadem pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) ohledně možnosti využití kamerových systémů s rozpoznáním obličejů.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Slavia dostala pokutu 10 milionů, derby komise zkontumovala ve prospěch Sparty

Disciplinární komise kvůli nedohranému fotbalovému derby se Spartou potrestala klub SK Slavia Praha nejvyšší možnou pokutou 10 milionů korun, odehráním čtyř utkání bez přítomnosti diváků a kontumační prohrou 0:3. Sobotní duel v Edenu byl předčasně ukončen za stavu 3:2 pro domácí kvůli vniknutí slávistických fanoušků na hřiště a napadení několika hráčů soupeře. Sparta dostala pokutu 600 tisíc korun za výtržnosti fanoušků, kteří mimo jiné poničili zařízení stadionu.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...